Hakerėt sulmojnė mbi 500.000 lokacione uebi nė mbarė botėn

Shko poshtė

Hakerėt sulmojnė mbi 500.000 lokacione uebi nė mbarė botėn

Mesazh nga Andi prej 2008-05-24, 22:45

Hakerė anonimė kanė sulmuar kėtė javė dhe rrezikuar mbi gjysmė milionė lokacione tė uebit nė mbarė botėn, bėn tė ditur kompania ndėrkombėtare kundėr viruseve - TrendMicro.

Numri i lokacioneve tė sulmuara, sipas ekspertėve tė kompanisė TrendMicro po rritet me shpejtėsi tė madhe, derisa sulmuesit po tentojnė tė infektojnė kompjuterėt e vizitorėve tė lokacioneve tė sulmuara. Vizitorėt e lokacioneve tė sulmuara drejtohen kah disa serverė tė hakerėve pa ndėrprerė.


Softueri dashakeq, i cili fshihet nė serverin e fundit me radhė, teston nėse pėrdoruesi i kompjuterit ka azhurnuar softuerin e tij, respektivisht a ka instaluar shtojcat softuerike tė cilat evitojnė lėshimet e sigurisė, si nė rastin e shfletuesit tė internetit Internet Explorer apo nė Real Player, qė ėshtė program pa pagesė pėr riprodhimin e materialeve audio dhe video nėpėrmjet internetit nė kohė tė shkurtėr.
Nė rast se shfrytėzuesi i internetit nuk e ka bėrė kėtė, softueri dashakeq keqpėrdorė lėshimet e pėrmendura dhe “infekton” kompjuterin e sulmuar.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9514

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi