Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Shko poshtė

Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga NEO prej 2008-05-07, 12:22

Qendra me e rendesishme per ndikimin fetar ne te gjithe Azine ka qene India.
India ka lindur besime te shumta si hinduizmin, budizmin, jainizmin, sikizmin, etj. dhe njeri prej tyre, budizmi, ka ndikuar pothuajse ne gjithe Azine Lindore.
Nga kjo, shume kultura aziatike e mbajne ende Indine si vendlindjen e tyre frymore.
Ne te njejten kohe (Pitagora) ne shekullin e gjashte p.k..si dhe ne Indi( rreth Indit dhe Gangit)shume dijetare hinduiste, po perpunonin teorine e transmigrimit te shpirtrave.
Shfaqja e njekohshme e kesaj bindjeje ne Greqi dhe ne Indi, sipas shkences, vjen nga levizjet e popujve indo-europiane, te cilet ne shtegtimet e tyre nga nje kontinent ne tjetrin, bartnin me vete dhe idene e transmigrimit.
Hinduizmi si fe ne Indi ze fill po me shfaqjen e arianeve rreth vitit 1500 p.k.
Bindja induiste qe nga fillimet ishte se shpirti eshte i ndryshem nga trupi dhe se shpirti i mbijeton vdekjes. Ata adhuronin te paret dhe u ofronin ushqime shpirtrave te te vdekur...

Shekuj me vone, te diturit hinduiste qe ndesheshin me problemet universale te se keqes dhe te vuajtjeve midis njerezve, i kombinuan keto me ligjin e Karmes (ligj i shkak-pasojes, i perziere me fatin) dhe zhvilluan teorine e rimisherimit, nepermjet te te cilit meritat dhe fajet ne nje jete shperblehen a ndeshkohen ne jeten tjeter.
Shpirti nga nje trup i vdekur rimisherohej, lindte prape ne nje trup njeriu tjeter, por mund te rimisherohej edhe te nje kafshe, sipas merites, sipas sjelljes shoqerore ne jeten e meparshme.
Me vone, shkalle-shkalle, do te marre forme dhe nje koncept tjeter filozofik, koncepti Brahman-Atman.
Atmani, esenca e cdo gjeje mbi toke, e cdo njeriu, pas sa e sa rimisherimesh, bashkohet me Brahmanin (realiteti me i larte, me i perjetshemi, me i fundit) dhe arrihet Nirvana: bekimi, shenjterimi dhe njekohesisht, lirimi nga cikli i transmigrimit. Ky eshte dhe synimi me i larte, me perfundimtar i hinduizmit.
Ideja e metempsikozes, transmigrimi i shpirtrave ne nje jetese te mepasshme, perben bazen e brahmanizmit, po dhe te budizmit.
Pavdekesia, duke kaluar proven e gjate neper rimisherime e transmigrime, per hinduizmin eshte nje e drejte e lindur e te gjitheve, jo privilegj i nje pakice te lumtur. Per fete monoteiste nje jete e vetme percakton fatin perfundimtar te shpirtit, parajsen a ferrin, per hinduizmin shpirti e arrin shenjterimin pas shume e shume rilindjesh.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga Sajmiri prej 2008-05-07, 22:54

besoj se jo o don po te ekzistonte do ishte nje mrekulli
avatar
Sajmiri
Administrator
Administrator

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 1093
Age : 33
Vendodhja : Itali
Koha e lire : shum pak
Puna : me bollik
Registration date : 12/12/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 12
<b>Kredite</b> Kredite : 3869

Shiko profilin e anėtarit http://livefutoll.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga NEO prej 2008-05-07, 23:50

ne baze te librave fetare , ekziston nje jete e pertejme. Fatkeqesisht nuk eshte e provuar shkencerisht. Une besoj qe ka nje jete pas vdekjes. Shpirtrat nuk vdesin, ai qe vdes eshte trupi....

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga dreamysmart prej 2010-05-19, 16:19

....boh.....mua me duket i deshire e deshperuar e njerezve qe nuk mesohen dot me idene se pas vdekjes nuk ka me asgje...ok,ja e zeme se ne trupin tim jeton nje shpirt qe ka jetuar ca shekuj me pare...UNE,pse nuk kujtohem dot se cfare jete ka bere me pare ky shpirt qe bart une?kur ky shpirt nuk "mban mend" se c`ka jetuar me pare,ckuptim ka?ne dime qe kemi shpirtin e dikujt tjeter,qe para se te vinte ne trupin tone ka ber nje jete tjeter me pare,por qe mendjes time nuk i jep asnje informacion se si mund te ket qene...duket pa kuptim...komplet e panevojshme qe une te kem nje shpirt tjeter kur sh mire mund te kem nje fringo te ri qe krijohet dhe rritet bashke me mua...ky shpirt qe kam une esht i imi,e bej une...
avatar
dreamysmart

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 328
Age : 25
Vendodhja : jo atje ku dua..
Koha e lire : lexoj libra kohe e pa kohe...
Puna : te shkoj ne shkolle :P
Registration date : 29/04/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 3347

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga NEO prej 2010-05-19, 17:53

sepse truri i njeriut eshte si cdo organ tjeter. Per me teper ne turin e njeriut ekzistojne memoria afatshkurter dhe ajo afatgjate, por asnjehere memoria e perjetshme :)

Por asgje nuk eshte vertetuar shkencerisht, per me teper qe aftesite e perdorimit te trurit nga njeriu arrin deri ne 4% te kapacitetit te tij ( ky 4 % eshte arritur nga Ajnshtajn)

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga dreamysmart prej 2010-05-19, 23:12

mir....prapseprap pa kuptim mbetet qe une te kem nje shpirt tjeter kur as une as shpirti im nuk e dim kete....dhe as ndonje tjeter ma do mendja...
avatar
dreamysmart

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 328
Age : 25
Vendodhja : jo atje ku dua..
Koha e lire : lexoj libra kohe e pa kohe...
Puna : te shkoj ne shkolle :P
Registration date : 29/04/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 3347

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga NEO prej 2010-05-19, 23:16

ty te duket pa kuptim sepse nuk arrin ta konceptosh nje gje te tille. Per ty nje fakt duhet te ekzistoje, ta shohesh, ta prekesh qe ta besosh, apo jo?? Nderkohe qe keto gjera thjesht ndodhin dhe nuk arrijme dot tu japim nje shpjegim. thjesht ndodhin. Kaq jemi te afte tani per tani ta perceptojme kete gje

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga dreamysmart prej 2010-05-19, 23:44

nuk e dime nese thjesht ndodhin!!!nuk e dime fare ne ndodhin apo jo..ti thua se per kete bazohesh tek librat fetare qe ke lexuar,po kush te siguron ty qe ato fjale qe shkruhen atje jane te verteta???fundja fundit,kush i ka shkruar ato fjale???nejse,ti me ate besim je ritur,ate deshiron te besosh.une nuk jam rritur me ndonje bindje te forte fetare.dhe derisa te provohet shkencerisht,un do mbaj kte qendrim,qe nuk besoj se pas vdekjes ka jete....
avatar
dreamysmart

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 328
Age : 25
Vendodhja : jo atje ku dua..
Koha e lire : lexoj libra kohe e pa kohe...
Puna : te shkoj ne shkolle :P
Registration date : 29/04/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 3347

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga NEO prej 2010-05-20, 06:18

Kjo ska lidhje me fene. Feja eshte nje burim qe e konfirmon kete, nderkohe qe nje lajm qe te jete i besueshem duhet te konfirmohet nga me shume se nje burim.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga lepurushi prej 2010-05-20, 09:52

sa fantazi kan kta fetaret nuk besoj se egziston.
avatar
lepurushi

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 86
Age : 28
Vendodhja : sarand
Koha e lire : kam shume pak
Puna : studente e gjuhes angleze
Registration date : 15/05/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 0
<b>Kredite</b> Kredite : 3017

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga Bardha prej 2010-05-20, 15:21

deri sot nuk ka ardh ndonje i vdekur qe tme thot se ka jet pas vdekjes............./ keshtu qe zbesoj/
avatar
Bardha

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 255
Age : 27
Vendodhja : TIRANE
Registration date : 28/01/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 5
<b>Kredite</b> Kredite : 3298

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi