Te jesh supersticioz

Shko poshtė

Te jesh supersticioz

Mesazh nga NEO prej 2008-04-27, 21:00

Supersticionet me popullore jane rreth parave. Ne fakt, njerezimi gjithmone eshte i dhene pas pasurise dhe besimeve te ndryshme relative rreth parase. Ideja e te berit i pasur nje dite eshte fantazma qe na shoqeron te gjitheve.
Parate
Edhe pse thuhet se paraja nuk te ben te lumtur te gjithe vdesim te kemi para
Kur hidhni nje monedhe ne dysheme, ju duhet te thoni: “Paraja qe kercen eshte braktisje” dhe i vini kemben persiper para se monedha te ndaloje.
Kur vishni nje rrobe te re, vendosni disa monedha brenda xhepit. Kjo do te thote se xhepi juaj nuk do te mbetet asnjehere pa para ne xhep.
Kur te vdekurit i vendosni nje monedhe ne buze do te thote se ai do ta kete rrugen e lehte dhe vdekja e tij nuk do te lere varferi pas. Madje grekerit vendosin dy monedha ne te dy syte.
Madje nje supersticion grek thote se nese nje grua merr nje nga monedhat nga syte e te vdekurti dhe e vendos ne nje gote me vere, te cilen ia jep per te pire burrit te saj. Atehere ai behet i verber.
Nese ju e kaloni monedhen ne rruge, mos u ktheni ta merrni, por lereni ta marre dikush tjeter per ju. Nese jeni vetem ne rruge ju duhet te ecni siper saj me kemben e djathte dhe pastaj ta ngrini. Kjo do t’ju sjell lumturi.
Ju mund t’i beni nje kerkese Zotit duke hedhur nje monedhe ne nje pus, nese ju e meritoni, deshira do te realizohet.
Vendosni nje monedhe nen driten e nje hene te plote dhe do te keni shanc.
Po te gdhendni ne nje monedhe vitin tuaj te lindjes, kjo do t’ju sjelle shanc gjithashtu.
Nese gjeni nje monedhe ne rruge duhet ta shpenzoni shpejt pa folur me askend.
Ne mengjesin e vitit te ri, merrni nje monedhe dhe ferkoni trupin me te. Kjo shenje ju ndihmon qe te fitoni para gjate atij vit.
Diten e fundit te vitit, fshini diku dy monedha. Kthehuni tek vendi te nesermen e dites se vitit tjeter per t’i pare. Mos i prekni, por i mbani ne ate vend per gjithe vitin. Kjo do t’ju sjelle lumturi.
Nese ju shikoni tre endrra rresht sikur jeni mbi para, do te thote se ju do te fitoni para shume shpejt.
Nese i numeroni disa here parate do te thote se do te humbni para heren tjeter.
Nese shikoni monedha te shperndara neper shtepi, eshte nje shenje e keqe qe do te thote se do humbni para.
Nese gjeni nje monedhe me nje vrime ne mes eshte nje shenje qe tregon se do te fitoni prosperitet.
Nese rrotulloni nje monedhe nen driten e henes do te fitoni lavdi shume shpejt.


Te shkelesh jashteqitjen
Nese shkelni pa dashje jashteqitje sidomos me kemben e majte nje shanc i madh ju pret


Corapet
Kur vishni corapet, kini parasysh te vishni kemben e majte sepse do ju sjell shanc.
Kur vishni corapet kini parasysh qe njera prej tyre te vishet pa ngecje, ndryshe do te keni nje dite te keqe.
Nese hiqni corapet dhe ju hasni veshtiresi ne heqje tregon se dikush po mendon per ju ne ate moment.
Nese vendosni corapet ne fund te krevatit ju do te jeni te mbrojtur nga endrrat e frikshme.


Dorezat
Nese gjeni doreza diten e djele, do te thote se do keni nje jave lumturie.
Nese humbni dorezat diten e merkure eshte shenje e fatkeqesise.
Nese dorezat e pastra ju bien pa dashje ne dysheme, sjell fatkeqesi.
Nese gjeni dorezat e nje vajze te re qe i ka humbur ato, do t’i jap asaj nje shanc ne dashuri.Marre nga gazeta "Une & ti", dt 19.04.2008

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7374

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te jesh supersticioz

Mesazh nga elisa prej 2008-10-16, 16:35

hahahahhahahahhaha
avatar
elisa
ńš ÖrŠļńåR„ GļRl
ńš ÖrŠļńåR„ GļRl

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 365
Age : 24
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : pc,muzike
Puna : hehe edhe ate kam mangut...
Registration date : 21/09/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 2
<b>Kredite</b> Kredite : 3534

Shiko profilin e anėtarit http://www.cami-bordonaba.tk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te jesh supersticioz

Mesazh nga dreamysmart prej 2010-05-18, 19:40

bhooo...une nuk jam fare supersticioze...se e vesha corapen me ngecje do kem dite te keqe??po ne vere qe nuk veshim corape fare??do na zhduket dita...? Very Happy
avatar
dreamysmart

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 328
Age : 25
Vendodhja : jo atje ku dua..
Koha e lire : lexoj libra kohe e pa kohe...
Puna : te shkoj ne shkolle :P
Registration date : 29/04/2010
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 3
<b>Kredite</b> Kredite : 3287

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te jesh supersticioz

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi