SHQIPERIA TURISTIKE

Shko poshtė

SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 12:53

Pozicioni gjeografik:
Shqiperia ndodhet ne Evropen juglindore ne gadishullin e Ballkanit. Laget ne brigjet e saj piktoreske nga deti Adriatik dhe Jon. Kufizohet ne jug me Greqine, ne lindje me Republiken ish-Jugosllave te Maqedonise (FYROM) dhe ne veri me Kosoven dhe Malin e zi. Ky vend eshte nje perzierje peisazhesh, nga plazhet e virgjera deri ne majat shkembore te maleve.

Popullsia:
Ne vitin 2001 ne shqiperia kishte 3.5 milion banore. Eshte vendi me rritjen e popullsise me te larte ne europe edhe pse nje pjese e konsiderueshme e popullsise ka emigruar gjate ketyre viteve te fundit

Gjuha:
Rreth 97% e popullsise flet gjuhen shqipe, por ekzistojne edhe pakica greke(2%)e maqedone

Flamuri:
Flamuri shqiptar eshte nje sfond i kuq mbi te cilen ndodhet nje shqiponje me dy koka


Kryeqyteti:

Tirana me rreth 700.000 banore. Eshte dhe qendra ekonomike dhe kulturale e vendit.
Qytetet kryesore:
Durresi(Durrazo), Shkodra(Scutari), Vlora(Valona), Elbasani, Korca, Berat, Gjirokastra, Sarande

Fete:
Ne Shqiperia praktikohen tre fe kryesore qe jane: muslimane (70% e popullsise),ortodokse (20%),katolike(10%).


Monedha:
Lek: (1 Euro = 120 Lek)


Edituar pėr herė tė fundit nga Don Corleone nė 2008-03-23, 13:43, edituar 2 herė gjithsej

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 12:54

Forma qeverisese:

Shqiperia eshte nje republike parlamentare. Pushtetet kryesore qe mund te permenden jane legjislativ (Kuvendi popullor e Presidenti) dhe ai ekzekutiv (Qeveria)

Kuvendi popullor:
Kuvendi perbehet prej 140 deputete te cilet zgjidhen nje here ne kater vjet me votim te pergjithshem. Prej tij zgjidhen presidenti dhe keshilli ministave.

Presidenti republikes:
Presidenti zgjihet nje here ne pese vjet.Eshte kryetar i shtetit dhe perfaqeson unitetin e vendit.
Keshilli ministrave:
Kryesohet nga kryeministri i cili emerohet nga presidenti i republikes dhe me pas miratohet nga kuvendi popullor.
sitet e institucioneve shqiptare

http://www.president.al
http://www.parlament.al
http://www.keshilliministrave.al

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 12:57

Hyrja:
Shtetasit qe vijne nga vendet e Bashkimit Europian si dhe Zvicra, Izraeli, ShBA, Kanada, Kore e jugut, Kroacia, Zelande e re, Turqi, Japoni dhe Malajzi hyjne pa vize ne territorin e Repubblikes se shqiperise dhe kundrejt nje takse prej 10 euro(o dollar), qe paguhet ne momentin e hyrjes. Ne periudhen e sezonit turistik (1 qershor-30 shtator) hyjne pa vize edhe shtetasit e vendeve Serbi-Mali i zi dhe Bosnje-Hercegovine

Qendrimi:
Koha e qendrimit te nje te huaji per motive turistike ne Shqiperi pa leje qendrimi eshte deri ne 30 dite. Per te qendruar me shume duhet te kerkohet nje zgjatje te kohes se qendrimi prane autoriteteve qe mund te zgjetet deri ne 90 dite.(Te dhena te marra nga siti i Ministria e Rendit Publik)

Makina:
Eshte e mundur te hysh ne territorin shqiptar me nje makine duke deklaruar ne dogane qe do e fusesh perkohesisht. Do te marresh nje leter hyrje qe kur te dalesh duhet ta dorezosh per te llogaritur taksen e qarkullimit(1 Euro ne dite per makinat e cilindrates se mesme). Eshte e nevojshme gjithashtu pagimi i sikuracionit te perkohshem ne kufi(per 15 dite kushton rreth 50 euro)

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 12:57

Ne Shqiperi poseduesit e makinave mund te arrijne nga pikat kufitare tokesore ose me ane trageteve nga deti. Arrihet gjithashtu edhe me ane te linjave ajrore
Pikat kufitare tokesore:
Kakavija ne Jug te Shqiperise ne kufi me Greqine

Kapshtica ne juglindje ne kufi me Greqine
Qafe-thane ne lindje ne kufi me FYROM
Kukesi ne verilindje ne kufi me Kosoven
Hani i Hotit ne veri ne kufi me Malin e zi
Ulqini ne veri prane bregdetit, ne kufi me Malin e zi
Pikat kufitare detare:
Durresi arrihet me ane te linjave te trageteve qe nisen nga Portet italiane te Barit, Brindizit, Ankones dhe Triestes.

Vlora arrihet me ane te linjave te trageteve qe nisen nga Portet italiane te Barit dhe Brindizit
Saranda arrihet me ane te linjes te tragetit qe nisen nga ishulli i Korfuzit
Aeroportet:
Aeroporti i Rinasit ndodhet rreth 25 km larg Tiranes dhe ka linja direkte me shume qytete Europiane

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 12:58

Te levizesh midis qyteteve:
Mjetet me te frenkuentura per te levizur ne Shqiperi jane furgonet private ose autobuzet shteteror o privat. Jane zakonisht ekonomik dhe komode. Ky transport funksionon vetem gjate dites. Rruget megjithe perpjekjet e koheve te fundit per ti sistemuar nuk jane ne gjendjen me te mire. Nese doni te levizni me makine, duhet te keni parasysh qe pikat e karburantit jane te shumta ne qendrat e banimit dhe te pakta ne zona rurale. Keshillohet nje kujdes i madh ne drejtimin emjetit sepse rruget (e qyteteve dhe nacionale) kalohen nga kembesore, karroca, kafshe etj. Rrjeti i hekurudhave eshte i kufizuar. Trenat e udhetareve nisen cdo dite dhe pershkrojne qytetet kryesore, por nuk ofrojne maksimumin e komoditetit.

Te levizesh ne qytet:
Per te levizur ne qytetet e medha mund te perdorni mjetet e transportit publik (Autobuzet). Kostoja e tyre varjon nga 0,10-0,15 euro (15-20 leke). Mund te perdorni gjithashtu taksite qe kane nje kosto prej 2 eurosh (300leke). Ne qytetet e vogla mund te levizet ne kembe.

Ne rast aksidenti rrugor mund te kerkohet nderhyrja e policise duke telefonuar ne numrin "129"

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:03

Historia

Ne mijevjecarin e II a.C gli Iliret populluan bregun e Adriatiakut gadishullit ballkanik.Ne 1225 a.C vdes mbreti hyllus, monarca i pare ilir. Per te arritur ne shekullin e IV a.C kur mbreteria ilire majen ne fuqine e saj duke bashkuar te gjithe territoret Illire. Ne shekullin e II a.C zhvillohen luftrat me Romen keto te fundit dalin fitimtar dhe do te mbaje ne sundimin e saj keto territore deri ne vitin 285 d.C. Nga 285 deri ne Shekullin e V mbetet nen sundimin bizantin. Per shkak te dobesimit te Bizantit keto territore ndermjet shekullit te V e X pesojne dyndjet e Goteve, Sllaveve, Avaret, Serbeve dhe Bullgareve, deri ne ripushtimin bizantin. Nga shekulli i XI-XIII kemi nje konsolidim te Bizantit dhe ne vitin 1081 hasim per here te pare emrin Arberi
Ne shekullin XIV kemi lindjen e principatave shqiptare, te cilat per shkak te espansionit turk paten nje jete te shkurter. Nder to mund te permendim Principaten e Topiajve qe jeton nga 1358 deri ne 1395. Ne kete periudhe fillon lufta kunder turqeve. Kjo lufte e udhehequr nga heroi kombetar Gjergj Kastrioti(Skenderbeu 1403-1468) eshte nje nga momentet kyce te historise shqiptare. Per here te pare pas shume kohesh arrihet bashkimi i popullsise shqiptare ne vitin 1444 duke krijuar Beselidhjen e Lezhes. Do te jetoje deti ne vdekjen e Skerderbeu. Pas 10 vitesh te gjithe territoret shqiptare do te perfundojne nen sundimin Turk.
Ky sundim do te vazhdoj deri ne 1912, viti i pavaresise shqiptare.

Deklarimi i pavaresise behet me 28 nentor 1912 ne Vlore. Pas vitesh instabilitet ne 1925 Shqiperia pranohet ne lidhjen e kombeve. Ne kete vit krijohet Republika e Shqiperise per tu transformuar me 1928 ne Mbretnine Shqiptare. Gjate luftes se dyte boterore Shqiperia pushtohet nga Italia e me pas Gjermania. Fillon levizja nacional-clirimtare e udhehequr nga komunistet.
Me 29 nentor 1944 vjen clirimi i Shqiperise dhe ne te njejtin vit merrin pushtetin komunistet. ketu fillon diktatura komuniste e udhehequr nga Enver Hoxha qe do te mbaroje ne vitin 1990. Pas levizjeve popullore shqiperia shderrohet ne vend me nje sistem demokratik.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:15

MUZETE

Muzeu Historik Kombetar (Tirane):
Eshte muzeu me rendesishm shqiptar. permban 3600 repert trashegimise kulturore shqiptare, qe fillojne qe nga koha e Paleolitikut deri ne ditet tona. Me interesante jane padiglionet e antikitetit, te mesjetese dhe ai i pavaresise e formimit te shtetit shqiptar.

Muzeu Arkeologjik (Durres):
Eshte i pasur me reperte te antikitetit te kohes para illire, romake dhe bizantine. Do te gjeni objekte si monedha te tipeve dhe koheve te ndryshme, shpata dhe arme luftimi, amfora qeramike dhe skulptura.

Muzeu Gjergj Kastrioti Skenderbeu (Kruje):
Seksionet e muzeut permbajne shume objekte origjinale, dokumente te ndryshme dhe riprodhime autentike, afreske murore, qe te japin nje ide te plote per rezistencen shqiptare te shekullit te.

Muzeu kombetar Etnografik (Kruje):
Ndertesa eshte prezentuese e nje arkitekture te vecante. 90 perqind e objekteve te ekspozuara jane origjinale dhe dhe disa prej tyre kane nje moshe 500 vjecare. Karakteristike eshte qe te gjithe objektet funksionojne akoma.

Muzeu Kombetar Onofri (Berat):
Muzeo kombetar Onufri i Beratit ndodhet ne ambjetet e katedrales te shen Merise ne lagjen mesjetare te keshtjelles se Beratit. Muzeu permban objekte ikonografik edhe fetare, vepra te Onufrit, njeri nga piktoret me te medhenj te shekullit te XVI.

Muzeo Kombetar Etnografik (Berat):
Nje nga monumentet me te vecanta te muzeut eshte rindertimi i nje rruge tipike mesjetare ku eshte vendosur edhe pazari. Muzeu permban edhe nje dhome ndenjese fshatare dhe nje kuzhine tipike qytetare beratse.

Memoriali i Gjergj Kastriotit (Lezhe):
Memoriali ndodhet mbrenda nderteses se Katedrales se shen Nikolles, qe eshte edhe vendi ku eshte mbajtur Beselidhja e Lezhes me 2 mars 1444. Gjithashtu Katedralja eshte edhe vendi ku ndodhet varri i heroit kombetar Gjergj Kastioti Skenderbeu.

Muzeu Artit Mesjetar (Korce):
Sic kuptohet edhe nga emri ky muze konservon trashgimin me me vlere te krijuar nga piktoret shqiptar per pese shekuj. Ne padilionin e artit ikonografik jane ekspozuar pikturat me prestigjoze te heres pas bizantine. Ato jane te shekullit XII e XIV.

Muzeu Kombetar i Arsimit (Korce):
Museo Kombetar i Arsimit ndodhet ne ndertesen e shkolles se pare shqipe, e hapur me 7 mars 1887. Ne ambientet e muzeut jane te ekspozuara historia e shkrimit shqip dhe botime te shqipes.

Muzeu Kombetar i Pavaresise (Vlore):
Ndodhet ne ndertesen ku ka qendruar qeveria e pare shqiptare. Ambienti me i rendesishem i muzeut eshte zyra e kryeministrit shqiptar Ismail Qemali dhe salla e mbledhjeve te qeverise se pare shqiptare.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:17

MUZIKA

Traditat muzikale shqiptare jane nje bashkesi diversiteti ritmesh dhe melodish. Kenget dhe muzika tradizionale shqiotare jane transmetuar gojerisht dhe asnjehere te shkruajtura. Edhe pse ne kontakt me popuj te tjere dhe nen influenzen e tyre kulturale, shqiptaret kane arritur te ruajne integritetin e kultures se tyre muzikore. Nuk eshte e lehte te datosh me perpikmeri kenget, por nga tema qe trajtojne duket te lashta. Lumi shkumbin, qe ndan veriun nga jugu, nuk perben vetem nje ndarje gjeografike dhe gjuhesore, por edhe muzikore.
Ne veri perdoret tradita e kengeve monofonike e shoqeruar nga nje instrument qe quhet lahute. Ne tekstet e ketyre kengeve trajtohet kryesisht tema epiko-historike, qe ka origjinen ne shekullin e XV gjate rezistences kunder pushtimit ottoman, por nuk mungon edhe tema e dashurise dhe erotizmit.
Ne jug perdoret tradita e e kengeve polifonike qe nuk eshte e shoqeruar nga instrumentet. Kjo na kujton tradizionet antike te polifonise europiane. kenga polifonike shqiptare ka ngelur e vetmja deshmitare e gjalle e kesaj tradite. Ndryshe nga veriu ketu tema kryesore qe kenget trajtojne eshte dashuria e erotizmi dhe tema epiko-historike zbret ne vend te dyte.
"Kurbeti" emigrimi eshte bere teme e kengeve polifonike e monofonike triste dhe plot emozione e dhimbje. Ne rastin e kenges me shume zera kemi tre elemente kryesore Marresi 'ai qe merr', qe jep intonacionin dhe ritmin kenges, Preresi 'ai qe pret' qe nderhyn me pasthirrma dhe Hedhesi 'ai qe hedh', qe ben suportin e kenges.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:18

KUZHINA


Kuzhina shqiptare eshte e thjeshte por e profumuar per shkak te specieve qe perdor. Disa receta jane te ngjashme me ato te italise se jugut, kurse disa te tjera ngjajne me ato Turke e Greke. Per ate qe ka udhetuar me pare ne ballkan kuzhina shqiptare nuk do jete nje surprize. ne pergjithesi kuzhina shqiptare eshte e profumuar dhe ushqimet jane te pjekura mire, perdoret edhe gatimi me avull.
Perdoren shume prodhimet shtepiake, kosi, qumeshti, dhe derivatet e tij.


Pjatat e dyta te mishit jane me baze qengji dhe vici. Si pije gjate ngrenies perdoret shpesh rakia, e bere ne shtepi. embesira tipike jane bakllava nje mbushje me arra, e zbutur me sherbet dhe githe kjo e mbeshtjelle me peta te pjekura ne furre dhe llokumet, kubata me xhelatin frutash te mbulu me sheqer pluhur, te profumuar me vanilje.

Nje nga recetat shqiptare
japrak:

per 4 persona:
- 16 gjethe te medha rrushi
- 200 g oriz
- majdanoz
- 2 qepe te njoma
- vaj ulliri
- mish qengji
Pergatitja:
Lahen mire gjethet e rrushit dhe i hiqet kercelli. Pritet fine qepet dhe majdanozi. Skuqen qepet ne nje tigan me pak vaj dhe pastaj vendosim copat e mishit. Pastaj shtohet majdanozi. shtojme orizin me pak uje dhe e lejme per rreth 5 minuta, duke shtuar uje. Me pas vendosim kete qe pergatitem mbi gjethet e rrushit dhe i mbyllim. E lejme ne zjarr per rreth 15 minuta duke shtuar uje. Serviren te ngrohta.

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:20

HOTELET

Hotelet ne shqiperi klasifikohen ne baze te sistemit nga nje deri ne 5 yje. Ne Tirane dhe ne bregdet gjate periudhes se veres cmimet jane me te larta sesa ne mbrendesi te vendit. Cmimet e hoteleve per nje nate variojne:
Cmime ekonomike Euro 10-40
Cmime mesatare Euro 40-60
Cmime te larta Euro mbi 60

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:22

RESTORANTET


Ne pjesen me te madhe te qyteteve shqiptare ekziston nje rrjet i madh restorantesh, kafenesh dhe baresh. Mund te konsumosh nje vakt edhe ne lokalet e shumta qe ndodhen gjate rrugeve kryesore te komunikimit.
Pervec restoranteve qe ofrojne kuzhine shqiptare, ka edhe restorante qe ofrojne kuzhine te vendeve te tjera, si italiane, greke, edhe kineze. Pjesa me e madhe e ketyre lokaleve, sidomos ne sezonin turistik, qendrojne te hapura deri ne oret e vona. Cmimet varen nga standartet lokale, ne zonen e Tiranes dhe Durresit si dhe ne qedrat e qyteteve kryesore ne pergjithesi cmimet cmimet jane me te larta, ndersa ne lokalitetet me te vogla dhe duke u larguar nga keto dy qendrat ushqimi ofrohet me nje cmim me ekonomik.
Shumica e restoranteve dhe bareve kane nje sherbim me kamarier. Ne restorantet pergjate bregdetit ju sugjerojme te shijoni nje pjate peshku te fresket

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:23

TURIZMI BREGDETAR


Durrės:Sot ėshtė qyteti port mė i rėndėsishėm i Shqipėrisė. Nė pjesėn jugore ndodhet plazhi i tij i gjatė mė shumė se 10 km. Gjatė periudhės verore nė Durrės vijnė mė shumė se 150.000 turistė nė ujrat e detit Adriatik. Monumentet e qytetit antik i kanė rezistuar kohės dhe janė akoma sot nė njė gjendje tė mirė. Durrėsi ėshtė njė destinacion interesant pėr turizmin historik....
Vlora:Vlora me nje popullsi prej 100.000 banoresh ndodhet ne jug-perendim te Shqiperise, ne bregdetin Adriatik. Vlora eshte nje qender turistike dhe pergjate plazheve te saj do te gjeni shume hotele dhe restorante....
Saranda:Qyteti i bukur i Sarandes ofron nje stil dhe atmosfere te vecante qe rrembejne zemren e gjithe atyre qe e vizitojne. Panorama e detit, shumellojshmeria e flores te favorizuar dhe nga klima e bute, e bejne Saranden nje qender kryesore pushimesh dhe nje qytet te rendesishem turistik. Saranda ndodhet ne nje gji te hapur deti, perballe ishullit grek te Korfuzit....
Divjaka:Plazhi i Divjakes i gjate rreth 12 km eshte nje nga bukurite natyrore me mire te konservuara ne Shqiperi. Plazhi ne te shumten e rasteve frekuentohet nga banoret vendas ose vizitoret e ardhur nga qyteti i lushnjes, por edhe nga turiste te tjere...


Edituar pėr herė tė fundit nga Don Corleone nė 2008-03-23, 13:33, edituar 1 herė gjithsej

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:26

TURIZMI MALOR


Voskopoja:Voskopoja ndodhet rreth 21 km nga Korca mbi nje pllaje 1160 m mbi nivelin e detit. Karakteristike e vendit eshte ajri i paster dhe uji i fresket dhe kurativ. Gjate dimrit mund te praktikohet sporti i skive. Fshati eshte nje nga zonat me terheqese nga keto ane te Ballkanit....
Razma:Fshati i Razmes ndodhet rreth 41 km ne veri te Shkodres. Eshte vendi ideal per te praktikua alpinizmin malor dhe skite. Fshatrat e tjere rreth tij, Vermosh, Boga dhe Vukli jane unik per bukkurine e tyre natyrore. Fshati te ofron mundesi akomodimi per vizituesit....
Parku Kombetar i Lugines se Valbones:Parku ka nje siperfaqe prej rreth 8.000 hektaresh dhe ndodhet 25-30 km ne veri te qytetit te Bajram Currit. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe kurative jane te kombinuara me nje bio-diversitet te rendesise kombetare dhe nderkombetare....
Parku Kombetar i Thethit:Gjendet ne Alpet shqiptare, prane Bjeshkeve te Namuna, 70 km nga Shkodra, ka nje siperfaqe rreth 2.630 hektare. Nje monument natyror vertete interesant eshte ujvara e Grunasit, me te vertete magjik dhe piktoresk me ujrat e tij qe zbresin nga nje lartesi prej 30 m....
Parku Kombetar i Malit te dajtit:Gjendet ne pjesen lindore te kryeqytetit dhe mbulon nje siperfaqe prej 3.300 hektare. Fauna ketu eshte e nje shumellojshmerie te madhe dhe e nje interesi te madh. Parku eshte nje zone ku rriten disa gjitare te medhenj si derri i eger, ujku, dhelpra, ariu, macja e eger etj ...


Edituar pėr herė tė fundit nga Don Corleone nė 2008-03-23, 13:33, edituar 1 herė gjithsej

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:28

TURIZEM HISTORIKButrinti: Me emrin e lashtė Buthrotum, shtrihet rreth 18 km nė jug tė Sarandės. Pranė tij ndodhet edhe liqeni me ujė tė kripur me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga sitet mė interesante arkeologjike nė Shqipėri, ku vlera tė veēanta ka teatri me formė gjysėm-rrethi...
Durrės:Sot ėshtė qyteti port mė i rėndėsishėm i Shqipėrisė. Nė pjesėn jugore ndodhet plazhi i tij i gjatė mė shumė se 10 km. Gjatė periudhės verore nė Durrės vijnė mė shumė se 150.000 turistė nė ujrat e detit Adriatik. Monumentet e qytetit antik i kanė rezistuar kohės dhe janė akoma sot nė njė gjendje tė mirė. Durrėsi ėshtė njė destinacion interesant pėr turizmin historik....
Kruja: Kalaja e Krujės u ndėrtua gjatė shekujve tė 5-tė dhe 6-tė. Ka njė formė eliptike me sipėrfaqe prej 2.25 hektarėsh. Muret rrethuese janė tė pėrforcuara nga 9 kulla tė cilat shėrbenin pėr vėzhgim dhe sinjalizim gjatė periudhave tė luftrave. Brenda mureve tė kalasė gjenden ende disa shtėpi tė banuara...


Edituar pėr herė tė fundit nga Don Corleone nė 2008-03-23, 13:34, edituar 1 herė gjithsej

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-03-23, 13:31

PARQE KOMBETAREParku Kombėtar i Lurės: Parku i Lurės ėshtė i famshėm pėr bukurine e tij. Nė lartėsinė 1200 m ndodhen katėr liqenet mė tė mėdhenj, pikė e preferuar nga vizitorėt. Pika mė e lartė e parkut arrin deri nė 2112 m me majėn qė quhet kurora e Lurės. Me 14 liqenet e tij akullnajore ofron...
Parku Kombetar i Llogarase:Ndodhet rreth 40 km ne juglindje te Vlores ne kufirin midis detit Adriatic dhe Jon. Fillon ne nje lartesi 470 m per te arritur deri ne 2018 m. Ne qafen e Llogarase gjenden peme dhe gure me forma interesante, per shkak te eres qe vjen nga deti. Nje shembull i mrekullieshem eshte "Pisha Flamur"...
Parku Kombetar "Pisha Divjakes":Me nje siperfaqe prej 1.250 hektare ndodhet rreth 5 km nga Divjaka, ne bregdetin Adriatik. Parku eshte nje nga ekosistemet me te rendesishme te Shqiperise. Nje perfaqsues tipik i ketij ekosistemi eshte pelikani kacurrel (pelicanus crispus)....
Parku Kombetar i Malit te dajtit:Gjendet ne pjesen lindore te kryeqytetit dhe mbulon nje siperfaqe prej 3.300 hektare. Fauna ketu eshte e nje shumellojshmerie te madhe dhe e nje interesi te madh. Parku eshte nje zone ku rriten disa gjitare te medhenj si derri i eger, ujku, dhelpra, ariu, macja e eger etj ...
Parku Kombetar i Thethit:Gjendet ne Alpet shqiptare, prane Bjeshkeve te Namuna, 70 km nga Shkodra, ka nje siperfaqe rreth 2.630 hektare. Nje monument natyror vertete interesant eshte ujvara e Grunasit, me te vertete magjik dhe piktoresk me ujrat e tij qe zbresin nga nje lartesi prej 30 m....
Parku Kombetar i Lugines se Valbones:Parku ka nje siperfaqe prej rreth 8.000 hektaresh dhe ndodhet 25-30 km ne veri te qytetit te Bajram Currit. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe kurative jane te kombinuara me nje bio-diversitet te rendesise kombetare dhe nderkombetare....
Parku Kombetar i Butrintit:Ndodhet rreth 25 km ne jug te qytetit te Sarandes. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe shendetsore jane combinuar me nje bio-diversitet te nje rendesie kombetare. Siperfaqja e tij eshte rreth 2.500 hektare....
Parku Ballkanik i Prespes:Ka nje siperfaqe prej rreth 27.750 hektare dhe gjendet pergjate kufirit midis Shqiperise, Greqise dhe Maqedonise. Ai perbehet nga dy liqenet Prespa e Madhe dhe Prespa e Vogel githashtu edhe ujembledhesi i tyre...

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-04-30, 00:29
CNN lancon Shqiperine, "Dashuria e re mesdhetare"


Dashuria e re mesdhetare" nis rrugetimin neper bote. Shqiperia turistike prej mesdites se neserme do te jete pjese e transmetimeve te CNN. Nuk eshte nje spot i vetem, por tre ndarazi qe do te transmetohen me rrotacion ne kanalin teper prestigjioz, i cili per te dytin vit radhazi transmeton spotet publicitare te Shqiperise turistike.

Motoja "Albania-A new Mediterranean Love" apo "Shqiperia-nje dashuri e re mesdhetare" s'ka per te qene aspak monotone. E keshtu, jo vetem shmanget monotonia e nje reklame disa minutash, por arrihet t'i transmetohet publikut me shume nga bukurite dhe diversiteti natyror dhe kulturor i Shqiperise.

Gjithcka e percjelle nepermjet ketij networku teper te fuqishem, audienca e te cilit i kalon 44 milione e 200 mije njerez, me target qe perfshijne grupmoshat 25 deri 55 vjec.

Duket se s'ka qene aspak e lehte per te perzgjedhur imazhet qe perbejne tre spotet, pasi xhirimet jane bere edhe ne kendet me te largeta te Shqiperise. Aty nuk serviren bukurite e Shqiperise, thjesht nepermjet pamjeve, por jane perjetimet njerezore ato qe perbejne thelbin e spotit.

Jane imazhet e para nga syte e disa turisteve dhe perjetimet e tyre teksa zbulojne bukurite e Shqiperise duke shetitur neper te. Turistet i "zbulohen" teleshikuesve ne sekondat e fundit te secilit prej spoteve, duke pozuar natyrshem per fotografi/kartolina nga Shqiperia. Vend i cili cdo dite e me shume po synon te shnderrohet ne atraksionin me te ri ne Mesdhe. E nepermjet ketyre spoteve, ftohen turistet e huaj ta zbulojne Shqiperine, kete destinacion te ri mesdhetar me trashegimi kulturore teper te pasur dhe natyre te larmishme dhe magjepsese; duke e bere kete ne menyre te thjeshte dhe te natyrshme, ashtu sic duhet te jete nje eksperience e vertete udhetimi.

Ritmi i imazheve eshte i gjalle dhe plot energji, duke u perforcuar edhe nga muzika me tone dhe jehona mesdhetare e kompozuar nga kompozitori i njohur Gent Lako.

Pamjet me ngjyra te embla dhe plot kontraste te plazheve, maleve, liqeneve, rrenojave arkeologjike, monumenteve kulturore, qyteteve dhe njerezve i komunikojne shikuesve pamje te forta dhe mbreselenese, pa artifica te tepruara, duke i joshur te vizitojne Shqiperine, natyren, monumentet dhe jeten e saj.

Kompania qe mori te drejten e prodhimit te spotit ishte ajo holandeze CCP Rotterdam (Creative Content and Concept Productions), e cila njihet. Ndersa drejtori artistik i projektit, Andre Platel, i cili njihet si ekspert ne nivel nderkombetar ne marketing dhe komunikacion, duke keshilluar dhe mbajtur leksione ne mbare boten.Tre spotet

20 Spoti i pare (Familja) prej 20 sekondash, paraqet nje familje (baba, nene, vajze) qe udheton kryesisht neper atraksionet kulturore dhe plazhet e vendit tone. Mamaja dhe vajza e vogel shihen nga syte e babait teksa shijojne pushimet e tyre ne Shqiperi.

Spoti 1

30 Spoti i dyte (Cifti) prej 30 sekondash, paraqet nje cift te ri te dashuruar. Nga kendveshtrimi i djalit, ne shohim nje vajze te re te bukur, qe magjepset dhe intrigohet nga bukurite e Shqiperise.

Spoti 2

30 Spoti i trete (i Riu) prej 30 sekondash, e sheh Shqiperine nga kendveshtrimi i nje te riu qe gjate pushimeve te tij, pervec atraksioneve kulturore, shijon edhe aktivitete sportive ne natyre si parashuta, kajake etj.

Spoti 3Pamje nga xhirimet e spotit:Edituar pėr herė tė fundit nga Don Corleone nė 2008-05-01, 16:32, edituar 6 herė gjithsej

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-04-30, 00:32

Shqiperia, ne 10 me te preferuarat e BotesMotoja e spotit publicitar qe prej disa ditesh po shfaqet ne rrjetin televiziv CNN, "Shqiperia-dashuria e re mesdhetare", pasohet nga nje artikull ogurmire per turizmin shqiptar. Gazeta prestigjioze kanadeze, nje nder me te lexuarat ne bote, "Metro" ka nxjerre edhe per vitin 2008 listen e destinacioneve turistike qe keshillohen per kete stine pushimesh. Por si pershkruhet Shqiperia ne kete gazete, dhe cka te vecante per te qene ne listen e 10 vendeve qe nuk duhen humbur nga turistet kete vit?!

Per ata qe kane eksploruar shume nga cepat e botes, e kane nevoje per terrene aspak te shkelura, rekomandohet Shqiperia. Jo me kot! Pasi ne kete kend te botes, ne vendin e vogel mesdhetar, mund te preken plazhet e virgjera dhe keshtjellat mesjetare. Asgje nuk mbetet me kaq. Qendrat arkeologjike dhe zonat e mrekullueshme te fshehura ne Alpe, jane ato qe servir vendi yne. Jane imazhet e spotit qe ka kushtuar 300 mije euro, te cilat jane "perkthyer" ne fjale per gazeten kanadeze. Dhe Shqiperia eshte nje prej atyre shteteve qe "duhet" te deshirohet nga turistet boterore per vitin 2008.

Cdo vit e ka radhen nje vend i Evropes Lindore te hyje ne kete liste qe "Metro" e boton per t'i paraprire sezonit turistik. E ne vitin 2008 eshte radha e Shqiperise. Nuk jane shume fjale per te dhene arsyet pse duhet vizituar, pasi jane imazhet, fotot ato qe thone me shume se 1 mije fjale. E mesazhi eshte i qarte. Eshte momenti per te vizituar kete kend te vogel, rrethuar nga deti Adriatik, para se ai te njohe bumin e madh te vizitoreve. E keshtu, Shqiperia dhe promovimi i resurseve te saj turistike duket se jane ne rruge te mbare. Ka edhe prezenca e stendes shqiptare ne panairin e turizmit ne Berlin, nje prezantim i denje i natyres dhe vlerave kulturore te vendit tone. Ne stenden e cila niste me imazhet e alpeve, turizmin ujor, Butrintin e gjithcka specifike ka Shqiperia, bene jo pak vizitore te panairit te kthenin koken nga stenda shqiptare. Keshtu, edhe Shqiperia mundi te ftoje turistet per te prekur nga afer vlerat e saj, perkrah 200 vendeve me te bukura ne bote.Ja 10 destinacionet e keshilluara:

1- Kina (Pekin)

2- Ishulli Maurice

3- Laos

4- Kanada (Kebek)

5- Shqiperi

6- Iran

7- Guatemala

8- Irlanda e Veriut

9- Anglia (Liverpul)

10-KroaciaPlazhet e virgjera te Shqiperise

Jane 1 destinacionet qe rekomandohen nga "Metro", e perditshmja kanadeze e cila kete vit, nder 10 vendet qe rekomandon si trend turistik per vitin 2008, sugjeron edhe Shqiperine. Plazhet e virgjera te vendit tone, por edhe keshtjellat mesjetare dhe bukurite e fshehura ne Alpe, jane ato qe duket se do te joshin turistet botore per vitin 208.Turizmi shqiptar ne CNN

Prej mengjesit te 7 prillit, ne rrjetin televiziv CNN nisi transmetimi i spotit per promovimin e turizmit shqiptar ne bote. Kohezgjatja e transmetimit do te jete 3 jave, ndersa ne total vlera e tij kap shifren 300 mije euro. Pas ketij spoti ne CNN, ministri i Turizmit, Ylli Pango, eshte shprehur se per te parin vit do te kete spot edhe ne Euro News per te promovuar turizmin shqiptar. Spoti do te transmetohet 131 here dhe nderkohe jane duke u shqyrtuar ofertat e kompanive per te realizuar tjeter spot.


NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga Musafir prej 2008-05-01, 16:48

Spotet qe jane paraqitur nuk vlersojne fare bukurite e Shqiperise...mund te behej dicka shume me e bukur!!!
Pastaj c'eshte ajo shymtyre qe ka dal aty??me gjithe ato goca yll qe ka shqiperia nuk gjenin dot tjeter..mah perderisa kemi Ylli pangon minister turizmi nuk mund te kerkojme me shume... :(
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-05-06, 23:16

ma ha mendja se nje spot me te bukur e kishte bere dhe arla me adobe premiere Very Happy

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga Musafir prej 2008-05-06, 23:18

hahahahhahaa....un sa kam filluar ta perdor adobe po me siguri do kisha arritur ta beja shuuuuuume me bukur..mbi te gjitha do kisha gjetur vajza me te mira per te kenaqur syrin e donit..keshtu te huajve se u ngaterrova!! Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga NEO prej 2008-05-07, 12:11

une do jem regjisori i klipit arla, keshtu qe ti mire e ke kur thua: do kisha gjetur vajza me te mira per te kenaqur syrin e donit. Normal, se rruga e nje aktoreje kalon nga shtrati i regjisorit , keshtu qe ti e di se ku me qan syri mua Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very HappyNEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga Sajmiri prej 2008-05-07, 23:13

sa vende te bukura qe kemi e qahemi
avatar
Sajmiri
Administrator
Administrator

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 1093
Age : 34
Vendodhja : Itali
Koha e lire : shum pak
Puna : me bollik
Registration date : 12/12/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 12
<b>Kredite</b> Kredite : 3931

Shiko profilin e anėtarit http://livefutoll.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA TURISTIKE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi