Flamuri shqiptare

Shko poshtė

Flamuri shqiptare

Mesazh nga Musafir prej 2008-01-18, 21:44Flamuri i Shqipėrisė ėshtė flamuri kombėtar shqiptar, njė flamur me fushė tė kuqe dhe shqiponjė dykrenare tė zezė nė mes.ka prejardhjen nga njė vulė e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, i cili i udhėhoqi shqiptarėt nė njė kryengritje tė pėrbashkėt nė shekullin XV kundėr perandorisė osmane duke i sjellė trojeve shqiptare pavarėsinė pėr njė kohė tė shkurtėr (1443-1478). Shqiponja ishte pjesė e emblemės sė familjes Kastrioti e cila e ka zanafillėn nė perandorinė bizantine.
Shqiponja dykrenare ėshtė pėrdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nga perandori Kostandin dhe mė pas u bė traditė vendėse nė tė gjithė Ballkanin. U pėrdor edhe nga Skėnderbeu, pėr tė treguar se ishte pėrfaqėsues i sundimit paraosman. Kush ėshtė rrjedha historike? Profesor Kasem Biēaku tregon: Nė lashtėsi ka qenė shumė i pėrhapur totemizmi (lloj besimi qė adhuronte kafshėt dhe shpendėt, duke i konsideruar si mbrojtės dhe themelues tė njerėzimit). Shqiponja ėshtė konsideruar si bashkudhėtare e perėndive dhe vetė perėndi. Ajo dhe luani janė konsideruar kudo si mbretėr, pėrkatėsisht tė shpendėve dhe tė kafshėve, pėr kėtė arsye figura e shqiponjės dhe luanit janė mė pėrfaqėsueset nė heraldikat (stemat, shenjat) e vjetra. Shqiponja ėshtė simbol pushteti, guximi dhe lartėsimi shpirtėror. Ka qenė simbol pushteti perandorak, prandaj ėshtė dhe nė heraldikat e shumė vendeve.
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga MisterRAGNO prej 2008-01-30, 00:25

arla90 po skenderbeu e kishte me nje yll ne mes dy kokave te shqiponjes flamurin, ku eshte ylli aty me, apo ja kan heq keta skenderbejt e tjere
avatar
MisterRAGNO

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 126
Age : 32
Vendodhja : Milano (IT)
Koha e lire : qef
Puna : student
Registration date : 28/01/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 15
<b>Kredite</b> Kredite : 3844

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga Musafir prej 2008-01-30, 13:25

Flamuri yne ka pasur modifikime gjate viteve,nder keto modifikime hyn edhe heqja e yllit!motivin e kesaj nuk e di mgjth nese te intereson mund te kerkoj..
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga NEO prej 2008-01-30, 13:29

ja hoqen o ragno se e nxorren dhe skenderbeun komunist Very Happy

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga MisterRAGNO prej 2008-01-31, 13:09

dmth ja paske hequr ti, hallall
avatar
MisterRAGNO

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 126
Age : 32
Vendodhja : Milano (IT)
Koha e lire : qef
Puna : student
Registration date : 28/01/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 15
<b>Kredite</b> Kredite : 3844

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga NEO prej 2008-01-31, 13:57

po, me keto duar ja hoqa :twisted::twisted::twisted::twisted:

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7496

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga Guest prej 2008-02-01, 16:49

Mos ja mohoni"EMRIN" GJERGJ KASTRIOTI nuk u shkon TA THERRISNI KET NE EMER QE NUK E KA PAS KURR .

SHQIPETARET I NDERROIN FLAMUIT SI K*R*A*

B*E*T :nerva: :nerva: :nerva: :nerva: :nerva:
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Flamuri shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi