Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Musafir prej 2007-09-16, 10:15

Nocioni i virgjėrisė, nė shumė kultura njihet si normė morale, veēanėrisht nė familjet me patriarkalitet tė lartė, ku pozita e gjinive shtrihet nė njė stratifikim tė theksuar. Nė kėtė rast viktimė e kėtij stratifikimi ėshtė padyshim gruaja. Asaj, pėrveēse i mohohen tė drejtat elementare, ajo bėhet edhe pre e kėtyre traditave dhe zakoneve qė hyjnizohen si vlera nga shumė shoqėri. Ekzistojnė shumė arsye pse njė femėr me devotshmėri ruan virgjinitetin e saj. Ai, pėrveēse i nevojitet femrės si fuqi pėr tė hyrė nė jetėn bashkėshortore, e bėn atė edhe tė mos “turpėrohet” para familjes sė saj dhe tė burrit, me tė cilėn ajo do ta kalojė pjesėn mė tė madhe tė jetės sė saj. “Me t’u martuar, humba virgjinitetin”, thotė njė grua 54 vjeēare, duke shtuar se “Nuk do tė doja t’i falja dikujt tjetėr pėrveq burrit tim”, sipas sė cilės virgjėria ishte e krijuar prej Zotit, pėr t’ia falur vetėm burrit.

Tė jesh e virgjėr nuk do tė thotė tė jesh e ndershme, sikundėr qė tė jesh e zhvirgjėr nuk do tė thotė tė jesh e pandershme. Nė shumė shoqėri bota mashkullore ėshtė e prirur qė paprekshmėrinė femėrore, pėrherė ta lidhė me jondershmėrinė. Nė shoqėrinė tonė ende ka njė mendim kaotik sa i pėrket vajzave tė zhvirgjėruara. Njėra palė akuzojnė, pėrderisa pala tjetėr, sadoqė mundohen ta kalojnė kėtė ēėshtje dhe ta vėshtrojnė prej prizmit tė modernes, megjithatė nuk mund tė shkėputen plotėsisht nga e vjetra. Tė etur pėr ta shijuar “bukurinė femėrore”, meshkujt kanė dėshirė qė secila nga femrat qė u pėlqejnė, tė jenė “pre” e tyre. Ata, madje nuk brengosen, sepse nuk humbin asgjė nga vetja, nuk kanė “cipė”, sikundėr qė ka gjinia e kundėrt. Kėshtu qė, tė rrallė janė ata meshkuj, pėr tė mos thėnė nuk ka fare, tė cilėt do tė pranonin pėr grua tė tyre njė femėr jo tė virgjėr. Sado qė ėshtė avancuar mendimi pėr kėtė fenomen femėror, megjithatė, evoluimi ėshtė mė shumė simbolik se pėrmbajtėsor.

“Natyrisht, ta keshė femrėn e virgjėr ėshtė njė plus, sepse ke nė dorė diē tė paprekur, e qė nė mendjen e njeriut gjėrat kėsisoj konceptohen si mė me vlerė”, thotė Arbeni (24 vjeēar), student. Ndonėse ai nuk e ka provuar, nuk ėshtė i sigurt se si do tė kishte reaguar nėse femra e tij do tė dilte jo e virgjėr. “Sinqerisht nuk e di, ėshtė problem qė ėshtė rrahur pak edhe nė aspektin e njohurive tė pėrgjithshme, prandaj nuk mund ta imagjinojė reagimin tim”, sqaron Arbeni. Pėr dallim prej tij, Blerimi (25), pohon me gojėn plot dhe me vendosmėri se nuk do tė kishte pranuar qė njė femėr “e provuar” nga dikush tjetėr, tė jetė pjesė e tij.

Gjinitė duke iu nėnshtruar njė edukimi tradicional, pak dallojnė njėra prej tjetrės, kėshtu qė ky dallim ėshtė mė shumė ēėshtje interpretimi se sa e mendimit ndryshe. Kjo qėndron mbi bazėn e mitizimit tė disa “vlerave”, tė cilat shoqėritė moderne qė moti i kanė gėlltitur.

Po ju djem do te merrni nje vajze per grua edhe pse nuk jeni mashkulli i pare per te????
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Andi prej 2007-09-17, 12:40

per grua jo nqs se ajo nuk e ka per her te pare,edhe pse mendoj se ne kohet e sotshme eshte veshtire te gjesh vajza te paprekura :(

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Guest prej 2007-09-17, 16:32

PSE O ANDI SDO E MERRJE PER GRUA TI??

ATEHER TA KTHEJM PAK MEDALJEN.. PSE JU NUK DONI FEMRA TE "PREKURA" ( QE SHPESH HER KAN QEN VETEM ME NJE DJAL DHE KAQ) KURSE NE VAJZAT TE ULEMI E TE MARRIM PER BURR DJEM QE KAN KALUAR GJITH ATO FEMRA ME RADH???

PA MU PERGJIGJ PAK...!
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Musafir prej 2007-09-17, 18:02

hahaha..o Anisa ma more nga goja!! Very Happy
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-09-17, 22:35

ueeeeee, u rrebeluan femrat e forumit.
une jam dakort me andin. Pse do te thoni ju. Jua shpjegoj une mos u merzitni hic fare Very Happy .

Anisa thote: PSE JU NUK DONI FEMRA TE "PREKURA" ( QE SHPESH HER KAN QEN VETEM ME NJE DJAL DHE KAQ) KURSE NE VAJZAT TE ULEMI E TE MARRIM PER BURR DJEM QE KAN KALUAR GJITH ATO FEMRA ME RADH???


Me ju vajzat ndryshon i cik puna. E dini ate fjalen e urte popullore? " Femren ska oqean qe ta laje, mashkulli lahet me nje pike uje" Analizojeni kete shprehje e do kuptoni shume gjera.

Persa i perket medaljes ske ce rrotullon hic fare se po njesoj mbetet nga dy anet. Me kete dua te them se nese vajzat do ishin me te kujdesshme ne zgjedhjet e tyre, dhe jo te shkojne pas mashkullit fiksim qe kane, athere dhe per djemte do ishte me e veshtire qe te kalonin ne duar shume vajza.


p.s po patet ndonje pyetje ose kunderpergjigje me thoni se ketej rrotull jam Very Happy


NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Andi prej 2007-09-17, 23:36

Don_Corleone shkruajti:ueeeeee, u rrebeluan femrat e forumit.
une jam dakort me andin. Pse do te thoni ju. Jua shpjegoj une mos u merzitni hic fare Very Happy .

Anisa thote: PSE JU NUK DONI FEMRA TE "PREKURA" ( QE SHPESH HER KAN QEN VETEM ME NJE DJAL DHE KAQ) KURSE NE VAJZAT TE ULEMI E TE MARRIM PER BURR DJEM QE KAN KALUAR GJITH ATO FEMRA ME RADH???


Me ju vajzat ndryshon i cik puna. E dini ate fjalen e urte popullore? " Femren ska oqean qe ta laje, mashkulli lahet me nje pike uje" Analizojeni kete shprehje e do kuptoni shume gjera.

Persa i perket medaljes ske ce rrotullon hic fare se po njesoj mbetet nga dy anet. Me kete dua te them se nese vajzat do ishin me te kujdesshme ne zgjedhjet e tyre, dhe jo te shkojne pas mashkullit fiksim qe kane, athere dhe per djemte do ishte me e veshtire qe te kalonin ne duar shume vajza.


p.s po patet ndonje pyetje ose kunderpergjigje me thoni se ketej rrotull jam Very Happy


jam dakort me neon Very Happy
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Guest prej 2007-10-08, 00:39

ca je dakort me donin o andi dhe ti !! po me zhgenjen jasht mase.... :( e keni ne gjak me duket ju andej!! ato fjalet e urta ti don sna interresojn...mbaj per vete

ca jan keto budalliqe ketu eeee? shyqyr qe jemi ne 2007 dhe me mentalitet te hapur eeee! rroft demokracija eeee?? nuk shoh asnje ndryshim un nga 10 vjet me par mesa po lexoj... ti don meqe je ketu rrotull me thuaj pak pse vetem vajza duhet te mendoj 10000000 her para se te bej dicka kurse ju "mbreterit e botes" jeni te justifikuar per cdo gje???
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-10-08, 11:30

shume bukur anisa aty me qendro. jemi ne 2007 dhe ka liri veprimi e mendimi. ketu jam shume dakort me ty.

persa i perket pastaj pse vajza duhet te mendoje 1000000000 here para se te beje dicka kurse ne "mbreterit" te jemi te justifikuar sjam aspak dakort me ty.
e para: jeni ju vajzat qe pas nje zhgenjimi ne dashuri nuk doni me ti shihni me sy djemte apo e kam gabim. pasi po ta kishit menduar te paken 10 here kete pune nuk do arrinit ne kete pike.

e dyte: ne djemte i kalojme gjerat, nuk mbajme koken prapa per cfare ka ndodhur, kurse ju rrini e vuani edhe mbas shume vjetesh nje dashuri (apo e kam gabim)
ne nuk jemi te justifikuar, por sic e thashe dhe me lart dhe i qendroj deri ne fund asaj qe kam thene

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Musafir prej 2007-10-08, 14:33

O DONI NE PERGJITHSI ME PELQEN SE SHKRUAN GJERA TE MENDUARA PO KETU IA KE FUT KOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOTT...
1.NUK ESHTE E VERTET SE VETEM VAJZAT VUAJNE SEPSE UN NJOH SHUME DJEM QE KANE QARE PER DASHURI..DIFERENCA MES NESH DHE JUSH ESHTE THJESHT SE NE NUK KEMI FRIKE TE TREGOJME NDJENJAT TONA,NDRYSHE NGA JU QE MUND TE VUANI BRENDA DHE PER TE TREGUAR VETEN TE "FORTE" NUK E SHPREHNI NE PUBLIK...TANI UN PERSONALISHT MENDOJ SE ESHTE ME E THJESHT TE MOS TREGOSH SE VUAN SE TE TREGOSH NDJENJAT DUKE RREZIKUAR DHE GJYKIMIN NGA ANA E TE TJERVE...OK??
2.DUHET TE NDAJME TANI DASHURINE E VERTET NGA NJE LIDHJE MOMENTALE SEPSE NGA E PARA MUND TE NGELESH E ZHGENJUER DHE LENDOHESH NDERSA NGA E DYTA JOOOO..
TANI TI THUA QE DUHET TE MENDOHEMI PARA SE TE VEPROJME NE MENYRE QE TE EVITOJME ZHGENJIMN..
ATEHERE NE DASHURI LODHU KOT SE NESE ESHTE E TILLE MENDJA NUK FUNKSIONON..NE NJE LIDHJE MOMENTALE U MENDOVE NUK U MENDOVE NUK KA VLERE SE AJO ESHTE LIDHJE PA KUPTIM KESHTU QE SIKUR THASHE PARA ESHTE DICKA QE PRITET TE MBAROJE HERET A VONE KESHTUQE NUK KE MUNDESI TE ZHGENJEHESH..

tani kam shkruar nje mal me fjale po nuk kuptuat me thoni...
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Musafir prej 2007-10-11, 00:05

o doni mos me thuaj se t elashe pa fjale!!!Very Happy
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-10-11, 00:17

:bravo: arla, shume bukur, po asnje fjale ste mora vesh moj bije :qesh me lot:


e para e punes mos na ngaterro me ata "cunat " italiane ne, se spara qajme kollaj, pra mos ngaterro kekun me byrekun.
e dyta , ke quan dashuri momentale ti, pasi kur fillon nje lidhje nuk e di nese eshte momentale apo do vazhdoje gjate.
e treta eshte e vertete qe ju vajzat nuk dini te dhuroni dashuri me pikatore,qe do te thote te jeni gjithmone interesante ne syte e te dashurit tuaj, pra me pak fjale mos te konsumoni gjithcka pernjehere e me pas te jeni nje limon i shtrydhur ( nuk i pergjithesoj te gjitha vajzat)

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Guest prej 2007-10-11, 00:21

me fal o don tani... po jemi ne 2007 ok ketu jemi dakort.. ( me duket se vetem ketu jemi dakort ne ..)

e para: jeni ju vajzat qe pas nje zhgenjimi ne dashuri nuk doni me ti shihni me sy djemte apo e kam gabim.


e ke gabim don_corleone.. nuk funksionon vetem per vajzat keshtu.. dhe mund te te them me 100 % qe me te shumten e rasteve jan djemt ata qe mbasi nje zhgenjimi ne dashuri mbyllen ne vetvete dhe sduan tja din me per vajzat.!!! te pakten te ndjenjat i shprehim... dhe te gjith e din qe kur nje njeri hapet-flet per ate qe ndjen clirohet dhe i kalon me shpejt se ka ndihmen dhe mbeshtetjen ndonje personi te sinqert qe e ndihmon.. ata qe sflasin (djemt) kan me veshtiresi ta kalojn zhgenjimin qe mbyllen ne vetvete..


e dyte: ne djemte i kalojme gjerat, nuk mbajme koken prapa per cfare ka ndodhur, kurse ju rrini e vuani edhe mbas shume vjetesh nje dashuri (apo e kam gabim)


gabim! perseris ate qe thash me lart! ju djemt e keni me te veshtir... kur bini brenda me nje dashuri dhe pastaj ju zhgenjejn nuk ju ngre dot as me vinxh me.. !!!
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-10-11, 00:27

nuk me binde me keto qe me the, gjithsesi une kam mendim te kundert me ty, pasi flas dhe nga eksperienca....

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Guest prej 2007-10-11, 00:29

ok ok e mbyllim... kur futet ne mes te muhabetit "eksperienca" un heq dor... 1-0
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-10-11, 00:31

:)

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Guest prej 2007-10-11, 00:33

fitove betejen... jo luften.. dije te pakten eeee
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-10-11, 11:41

Very Happy

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Guest prej 2007-10-14, 22:22

:nerva:
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga triniti prej 2007-12-08, 03:24

ai ai ai....... sa jam zene me fatrin ke faqet per kete temen Very Happy:D:D edhe tani me behet floket kacurrel nga nervat.... ndaj edhe nuk po e komentoj.

gjithsesi dua ti jap nje pergjigje arles per pyetjen qe ka ngritur:

zemer virgjiniteti si kane ardhur punet sot nuk eshte me as tradite e as frike nga jondershemria... eshte thjeshte frike nga epitet...qe normalisht i vihen seksit femer nga seksi mashkull...

P.S: andi e doni...sidomos doni hmmm me zhgenjyet shume ke kjo tema, mendoja se ishit me te hapur per sa i perket ceshtjes.
une kam qene dhe jam e mendimit, qe karakterin dhe personalitetin e nje femre nuk e ben cipa e himenit...
me kete nuk po them qe o burra gocat me ke tu vi per mbar... nejse varja se thash qe nuk do e komentoja kete tem :)
avatar
triniti

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 393
Vendodhja : se kam vendos akoma
Koha e lire : skam
Registration date : 11/07/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 15
<b>Kredite</b> Kredite : 3983

Shiko profilin e anėtarit http://www.triniti.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-12-08, 14:25

trin, problemi nuk qendron se sa konservator apo liberale jemi ne persa i perket kesaj ceshtjeje. Ti, sikurse arla, anisa, anisa_3 edhe ndonje tjeter qe nuk po me vjen ndermend jetoni ne nje tjeter ambjent, ku femrat nuk paragjykohen persa i perket jane te virgjra apo jo. Ketu ne Shqiperi ndodh komplet ndryshe. Dhe kjo eshte bere shkak per numrin e madh te divorceve qe ndodhin cdo dite dhe qe po rritet shume.

Ti thua qe: " une kam qene dhe jam e mendimit, qe karakterin dhe personalitetin e nje femre nuk e ben cipa e himenit... "
Sigurisht qe karakterin dhe personalitetin nuk e ben kjo gje, por duke ditur mentalitetin tone qe cdo gje e duam te re te sapo dale nga qesja dhe me "pullen e sigurise" ( Very Happy ) kjo mbase perben nje problem per ju femrat.
Nuk di cte komentoj me tej pasi mendimin tim e kam dhene me lart, dhe une jam shume konservator persa i perket kesaj ceshtjeje......

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-12-11, 11:28

Athere, per ta bere me te qarte edhe realitetin ketu ne Shqiperi, kam shkeputur nga gazeta e Tiranes kete artikull dhe qe lidhet me kete teme:

Vitet ikin me hapa galopante, por mentaliteti yne duket se e ka shume te veshtire evoluimin. Nga sondazhi i “GT”se, rezultoi se prinderit “ndershmerine” e kane tabu. Por gruaja, a nuk eshte ne fillim nje e dashur, e me vone te behet nuse?!
Nje sondazh i kryer nga Gazeta e Tiranes nxjerr perfundimin se shumica e djemve te kryeqytetit e duan bashkeshorten te virgjer. Jo vetem prinderit e tyre, por edhe meshkujt preferojne vajze per nuse “te paprekur”, ashtu siē e quajne vete ata ne gjuhen e perditshme, pra te virgjer. “Une do te doja qe te ishte e virgjer. Nuk do me vinte mire qe nena e femijeve te mi te kishte shkuar me pare me meshkuj te tjere,” jep mendimin e tij Dorian Kolobani, student ne Fakultetin Histori- Filologji. Ky i fundit e vazhdon diskutimin, duke thene shpeshhere se femra eshte si nje gote kristali, e bukur, por, po u thye njehere nuk ben me! Edhe djem te tjere kishin te njejtit mendim. Keta do te donin te ishin mashkulli i pare per gruan e tyre, por duket se shumica i kane humbur shpresat se do te ndodhe ashtu siē ata vete duan. Edhe prinder, te pyetur nga “GT”-ja, thone se “patjeter qe gruan e djalit apo te nipit e duam te virgjer. Ne kohen tone shume rralle ndodhte qe nusja te ishte “e pandershme”. Per to, nese femra fejohet dhe per te nuk eshte mashkulli i pari, atehere ajo nuk eshte e ndershme. Vetem nje nene tha se per te nuk kishte rendesi, nese nusja e djalit do te ishte e virgjer apo jo. Ajo do te ishte e lumtur, nese nusja do ta donte dhe ta respektonte te birin. “Une jam 27-vjeēar dhe kam dy vjet i lidhur me nje vajze. Se shpejti mendoj te fejohem me te. Ajo nuk ishte e virgjer, por kjo nuk do te thote asgje. eshte njeri shume i mire, ne duhemi dhe mendoj se kjo eshte e rendesishme. Por eshte tjeter gje mendimi qe kam per femrat me shume partnere. Une nuk do ta pranoja te kisha lidhje me te tilla femra,” tregon Idliri Mullai. Edhe per Ervis Myrten nuk kishte rendesi te madhe, nese gruaja e tij nuk do te ishte “e ndershme”. Per te rendesi te madhe ka t’i kaloje mire vitet dhe dashuria te jete sa me e madhe.

“Meshire” per paragjykuesit!
Te gjithe ata qe thane se gruan e duan te virgjer ndryshojne shume kur bie fjala per te dashuren. Ata thone se e dashura nuk ka rendesi nese eshte apo jo e virgjer. Por gruaja, a nuk eshte ne fillim nje e dashur, e me vone te behet nuse?! Megjithate, Besmiri tregon rastin e tij personal. “Une po ju rrefej historine time. U lidha me nje vajze para nje viti, me mendimin se nuk do te rrija gjate me te, dhe nuk me interesonte se nuk ishte e virgjer. Une u dashurova me te dhe mendoj te fejohem. Me pare edhe une, si shume te tjere, thosha se gruaja merret e ndershme, ndersa e dashura jo. Por tani mendoj ndryshe, dhe me vjen keq per paragjykimet qe beja me pare”.

Femrat, “te kercenuara”
U fol per femrat, por ato vete deri tani nuk dhane nje mendim te vetin rreth kesaj teme. Epo kot, nuk thone qe embelsira lihet per ne fund! “Me vjen shume inat qe meshkujt na paragjykojne. Po pse duan te jene te paret per ne, kur vete ne nuk jemi te parat per ta?! Ata gabojne me nofkat qe u vene femrave. Nje femer nuk quhet e pandershme, kur nuk eshte e virgjer, por kur ka shume partnere njekohesisht,” jep mendimin e saj 21-vjeēarja Joniada Pasha.

Mbleseria, jashte mode
Emigrantet qe vijne ne Shqiperi sjellin edhe mentalitete te reja, moderne. Nje fraze shume e perdorur prej tyre eshte qe “vetem ne Shqiperi virgjeria quhet vlere”. “Para viteve 1990, vajza martohej, por, nese nuk ishte e ndershme, bashkeshorti kishte te drejten morale ta linte dhe e kthente te shtepia e prinderve,” thote 60 vjeēarja Fatime Sulaj. Megjithese te pakte ka edhe nga ata qe, si kusht te pare per femren te jete qe ajo ta doje. “Une nuk do te pranoja kurre te martohesha me shkese; rendesi ka nese femra me do, me respekton, si dhe ia kalojme mire,” thote Ervis Myrta. Ky i fundit nuk do te pranonte, per asnje arsye, qe nusen ta njihte me shkese. Per te nuk ka rendesi nese s’eshte e virgjer. Edhe femrat kete pergjigje dhane. Ato ishin kunder marteses me shkese. Per to rendesi te madhe ka dashuria. “Dashuria ka rendesi, e jo te tjerat,” kembengul Ajgena.


Kini Kujdes!
Djemte e kryeqytetit preferojne me teper qe nusja e tyre te jete e “paprekur”. Jo vetem ata, por edhe shumica e prinderve duan qe nusja e djemve ose e niperve te jete e virgjer.
“Femra eshte si nje gote kristali. Po u thye, nuk ben me!” Kjo ishte fjalia qe, te pyeturit nga Gazeta e Tiranes e kishin refrenin e perditshem.


Une per vete nuk jam dakort me pjesen e atyre qe virgjinitetin nuk e kane problem.
E kush nuk do e donte goten e pathyer? Very Happy

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga triniti prej 2007-12-11, 13:36

kam nje pyetje... pse jo???
avatar
triniti

Online
Offline

Female
Numri i postimeve : 393
Vendodhja : se kam vendos akoma
Koha e lire : skam
Registration date : 11/07/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 15
<b>Kredite</b> Kredite : 3983

Shiko profilin e anėtarit http://www.triniti.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-12-11, 13:39

pse jo???????, cfare pyetje eshte kjo? pastaj nuk priten komente nga gotat, priten nga djemte Very Happy Very Happy Very Happy

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Musafir prej 2007-12-11, 20:49

Ti Doni ke ndermend te na heqesh edhe te drejten e fjales tani??? :evil:
Sa per temen me mire te mos shprehem...
Doni ketej nga Italia nje fjale e urte popullore thote:"chi disprezza compra",me pak fjale ato qe thone jo keshtu jo ashtu jane te paret qe perfundojne me "gota te thyera".. Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga NEO prej 2007-12-11, 22:06

une ste heq te drejten e fjales se nuk jam diktator.

sa per ate qe thua: ata qe kane kete mendim perfundojne te paret me "gota te thyera", nuk ma mbush mendjen shume. Une per te gjitha ato qe shprehem flas nga ato qe kam degjuar dhe qe jane reale ose gje qe i kam perjetuar qe do te thote nga eksperienca dhe qe ti arla ma ha mendja nuk e ke aq sa une....

NEO
Ekspert
Ekspert

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3340
Age : 34
Vendodhja : Tirane
Koha e lire : Vetem naten kur fle
Puna : Minister
Registration date : 28/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 205
<b>Kredite</b> Kredite : 7434

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjiniteti, traditė apo frikė nga jondershmėria?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi