Sa ndikim ka stresi tek ne ??

Shko poshtė

Sa ndikim ka stresi tek ne ??

Mesazh nga Musafir prej 2007-09-15, 18:01

Stresi mund tė ketė njė ndikim serioz nė shėndetin tuaj, sidomos nėse ai bėhet kronik. Ai godet zemrėn dhe qarkullimin e gjakut, sistemin nervor dhe atė imunitar.Dhe dhimbje gjymtyrėsh, ankth e vėshtirėsi nė tė kuptuar. Tė gjithė kėto shkaktojnė probleme tė dobėsimit tė arterieve tė gjakut, diabetit, astmės, probleme nė marrėdhėnie me njerėzit dhe sjellje e vakėt nė shkollė apo punė. Kur ju jeni tė stresuar, trupi juaj ēliron hormone qė shpeshtojnė frymėmarrjen dhe rrahjet e zemrės, dhe japin njė vėrshim energjish. I gjithė trupi pėrgatitet tė pėrballet me rrezikun. Kjo njihet si “lufta pėr luftė”, reagimi nė gjendje stresi. Ky reagim nė fakt varet nga situata ku ndodheni, kur situata stresuese kalon, trupi kthehet nė gjendjen normale. Por pak stres ėshtė normal, madje i nevojshėm pėr tė patur njė jetė tė ndryshueshme dhe interesante. Pėrgjigjja ndaj stresit mund tė jetė i dobishėm kur reaksioni i shpejtė ndaj tij bėhet i dobishėm. Prapseprapė , mund tė vėshtirėsojė aftėsinė tuaj pėr t'i dalė ballė detyrimeve komplekse dhe interaktive me njerėzit qė ju rrethojnė. Nė qoftė se ju ndiheni tė shtypur nga njė gjendje mbistresante pėr njė periudhė tė shkurtėr kohe ju mund tė filloni tė ndiheni tė dobėt dhe tė shfaqni probleme shėndetėsore. Lajmi i mirė ėshtė se mund tė gjeni rrugė, qė ju shpien drejt indiferencės dhe shpenzimin e kohės me tė tjera plane qė nuk ju lėnė tė mendoni rreth stresit
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa ndikim ka stresi tek ne ??

Mesazh nga Guest prej 2007-10-08, 00:43

jam dakort..stresi esht nje semundje qe duhet kuruar si gjith semundjet e tjera... se esht shum e rrezikshme
avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa ndikim ka stresi tek ne ??

Mesazh nga Almarin prej 2008-02-14, 20:25

Te une shum,po kam fillu keto kohet e funit me u mesu sme bone me pershtupje

Almarin

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 139
Age : 27
Vendodhja : Durres
Koha e lire : Dal per qef
Puna : Boksier&kam 1 lloto&Shkolla
Registration date : 26/01/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 9
<b>Kredite</b> Kredite : 3778

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa ndikim ka stresi tek ne ??

Mesazh nga prikeni prej 2008-03-28, 14:58

POR ME THUAJ NJE PERSON QE NUK KA STRESE,, NE KETE BOT ... POR NE TE VERTET NE JEMI VET BURIMI I STRESIT,, NGA QE MENDOJM SHUM ,, EDHE KERKOJME ME SHUM NGA KO JET ,, EDHE ,, KUR NUK I RREALIZOJM DOTE FILLOJM EDHE MERZITEMI EDHE KALOJM NE STRES ???
avatar
prikeni
pc + pc = shejtan
pc + pc = shejtan

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 60
Vendodhja : atje ku kam qen
Koha e lire : ateje ku me pelqen
Puna : paradite bushim ,mbazdite pa pun..
Registration date : 28/03/2008
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 15
<b>Kredite</b> Kredite : 3725

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa ndikim ka stresi tek ne ??

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi