Qyteti nėntokėsor mė i madh nė botė

Shko poshtė

Qyteti nėntokėsor mė i madh nė botė

Mesazh nga Andi prej 2015-04-04, 18:32Nėn rrėnojat e kalasė Nevsehir nė rajonin e Kapadoēias nė Turqi, konturet e qytetit antik, i cili u zbulua dy vjet mė parė “aksidentalisht” po fillojnė tė marrin formė.

Rrjeti i labirinteve u zbulua nga ndėrtuesit turq nė vitin 2012, ndėrsa tani, ekspertėt thonė se ai mund tė bėhet qyteti nėntokėsor mė i madh dhe mė kompleks nė botė.

Skanimi gjeo-radioaktiv sugjeron pėr ekzistencėn e njė bastioni me shumė nivele, me njė madhėsi sa 65 fusha futbolli e qė mund tė pėrfshijė hapėsira banimi, kuzhina, kantiere vere, kapela dhe shkallė. Madhėsia e kėtij qyteti tregon njė nivel kompleksiteti arkitekturor tė pakrahasueshėm me ato nė rajon.

Arkeologėt besojnė se qyteti ka qenė strehė pėr njė komunitet agrokulturor, qė ka jetuar 5000 vjet mė parė. Ai shtrihet nėn kalanė Nevsehir dhe zonėn pėrreth dhe u zbulua kur ndėrtuesit ishin duke gėrmuar gjatė projektit tė ndėrtimit, tė nisur nga Administrata pėr Ndėrtime tė Turqisė (TOKI).

Zona ėshtė e njohur pėr formacionet e saj mahnitėse shkėmbore, lugina tė thella dhe strehimet e lashta nėntokėsore tė gdhendura nga shkėmbi i hirit vullkanik.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi