Minat, pėr 30 vjet kanė vrarė mbi 1 milionė njerėz

Shko poshtė

Minat, pėr 30 vjet kanė vrarė mbi 1 milionė njerėz

Mesazh nga Andi prej 2015-04-04, 17:37Nė ditėn ndėrkombėtare tė ndėrgjegjėsimit nga minat, ėshtė thėnė se sipas tė dhėnave tė OKB-sė, nė 30 vitet e fundit, mbi 1 milionė njerėz janė vrarė apo lėnduar nga minat tokėsore.

71 % e viktimave kanė qenė civilė, ndėrsa 32 % kanė qenė fėmijė.

Thuhet se 110 milionė mina aktive ende janė tė vendosura nėpėr botė nė 68 shtete.

Nė pjesėn lindore tė Ukrainės ku forcat qeveritare kanė luftuar kundėr separatistėve pro rusė, fondi i OKB-sė pėr fėmijė thotė se minat dhe armatimi i pa shpėrthyer pėrbėn kėrcėnim tė madh pėr fėmijėt.

Nė njė raport tė ri tė publikuar nga UNICEFI, thuhet se 42 fėmijė janė vrarė dhe sė paku 109 janė lėnduar nga minat tokėsore nė rajonin e Donjeckut dhe Lluhanskut.

Prej vitit 1993, SHBA-tė, kanė dhėnė mbi 2.4 miliardė dollarė ndihma pėr mbi 90 shtete pėr shkatėrrimin e armėve konvencionale, sipas njė komunikate tė Departamentit tė Shtetit.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi