Pėrse njerėzit flasin nė gjumė?

Shko poshtė

Pėrse njerėzit flasin nė gjumė?

Mesazh nga Andi prej 2015-04-01, 10:57Sipas vlerėsimeve tė ekspertėve, gjysma e fėmijėve dhe pesė pėr qind e personave tė rritur flasin nė gjumė. Ky ērregullim ėshtė mė i zakonshėm nė mesin e meshkujve, por ende nuk ėshtė e qartė se pse kjo ndodh kėshtu.

- Ēka ėshtė “tė folurit nė gjumė”?: Tė folurit nė gjumė ėshtė njė ērregullim i gjumit qė mund tė

ndodhė gjatė ndonjė faze tė gjumit. Sipas “National Sleep Foundation”, gjatė tė folurit nė gjumė mund tė ndodhė qė njerėzit tė bėjnė dialogė dhe monologė tė ndėrlikuara, por edhe tė flasin gjėra pa lidhje ose vetėm pėshpėritje. Ata qė flasin nė gjumė nuk janė nė dijeni tė sjelljes sė tyre, nėse dikush nuk iu tregon atyre. Ata qė flenė me njerėz qė flasin nė gjumė duhet tė dinė se ata nuk e bėjmė atė me qėllim dhe tė mos inatosen nėse nė gjumė pėrmendet emri i tyre pėr tė keq.

- Ēfarė e shkakton atė?: Tė folurit nė gjumė mund tė jetė njė simptomė e ērregullimeve mė tė rėnda, tė tilla si, apnea gjatė gjumit, ankthet dhe ērregullimet e lidhura me fazėn fillestare tė gjumit. Tė folurit nė gjumė mund tė ndodhė kur njė person ka ethe, kur ėshtė i privuar nga gjumi, apo nė depresion, nėn stres ose kur ka konsumuar alkool para gjumit.

- Ēfarė rreziku mbart tė folurit nė gjumė?: Nėse pėr shkak tė folurit nė gjumė bėni gjumė tė dobėt ose nėse kjo ndikon negativisht nė funksionimin tuaj tė pėrditshėm, duhet tė bisedoni me mjekun. Sepse pėr shkak tė tė folurit nė gjumė mund tė jeni i privuar nga gjumi nė mėnyrė kronike, gjė e cila rrit rrezikun nga sėmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe obeziteti. Nėse njė person rrallė flet nė gjumė, nuk keni nevojė pėr t’u shqetėsuar, por nėse kjo ndodh pothuajse ēdo ditė, duhet tė vizitohet mjeku.

- A duhet tė zgjoni personin qė flet nė gjumė?: Varet nga situata. “Nėse e zgjoni atė qė flet nė gjumė dhe i cili pėrndryshe vuan nga pagjumėsia, ai mund tė mos flasė pėr njė kohė, por sa mė shpejt qė tė bie nė gjumė pėrsėri do tė vazhdojė me tregimin. Dhe nė qoftė se kemi tė bėjmė me ērregullime tė lidhura me fazėn fillestare tė gjumit, zgjimi mund tė jetė i dobishėm, por mund edhe tė mos jetė e dobishme, prandaj ėshtė e rėndėsishme qė nė kėtė rast, tė kontaktoni mjekun”, thotė profesori Ilene Rosen nga Universitetit i Pensilvanisė, i cili merret me problemet qė kanė njerėzit me gjumin.

- A mund tė bisedojmė me ata qė flasin nė gjumė?: Kjo gjithashtu varet nga personi nė person. Sipas “National Sleep Foundation”, tė folurit nė gjumė mund tė jetė bisedė spontane apo e detyruar. Por nė qoftė se flisni me personin qė ėshtė duke folur nė gjumė, ju mund ta zgjoni atė.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi