Delvina, perla e pazbuluar e jugut

Shko poshtė

Delvina, perla e pazbuluar e jugut

Mesazh nga Andi prej 2015-03-29, 20:25

Delvina, qyteti ku ndėrthurret mrekullisht trashėgimia e sė shkuarės me mrekullinė e natyrės dhe traditat shqiptare.

Dikur njė fshat i vogėl, por edhe qendėr sanxhaku nė shekullin XVI, Delvina i jep mirėseardhjen vizitorėve tė saj me statujėn krenare tė njė prej figurave mė tė shquara tė kombit, Kryeministrit tė parė shqiptar, Sulejman Delvinės.

E vendosur mbi njė pllajė malore, Delvina ndodhet nė qendėr tė rrugėve kryesorė tė jugut. Pranė detit nė verė, por edhe pranė borės nė dimėr, qyteti ėshtė njė destinacion i shkėlqyer turistik nė ēdo kohė tė vitit.

Pak tė njohur, por jashtėzakonisht tė rrallė e tė vlerėsuar momumentet pėrreth qytetit. Manastiri i Kamenosė, dy kilometra larg Delvinės besohet se ėshtė ndėrtuar rreth vitit 630 pas Krishtit dhe nė tė spikat njė arkitekturė e rrallė bizantine.

Edhe mė e lashtė kalaja e shekullit IV-V, nė nevojė urgjente pėr rikonstruksion nga shteti, nė njė shpat malor qė zotėron pamjen e tė gjithė qytetit. Midis zonave qė duhen vizituar absolutisht, Xhamia e Gjin Aleksit nė Rusan apo kompleksi i Xhermehalles, i pėrbėrė nga objekte social-kulturore, xhamia, teqe, tyrbe, hamame, hane dhe mullinj
pėr bluarjen e grurit.

Megjithatė, Delvina ėshtė e pasur nė traditė edhe prej njerėzve qė e banojnė, e qė e kanė bėrė atė tė njohur nė Shqipėri si atdheun e sazeve. Polifonia, klarineta, violina e sazet rrjedhin nė gjakun e popullit tė
qetė delvinas.

Veshjet popullore dhe ushqimet janė pa dyshim, “qershia mbi tortė” pėr turistėt. Dikur tė zymta, pėr tė simbolizuar vuajtjet, sot veshjet e zonės janė shumėngjyrėshe dhe tepėr tė larmishme.

Byreku me mish pule, role me patėllxhanė dhe japrakė me tė pėrbrendshme qingjit janė pjatat e mrekullueshme qė mund tė shijohen sė bashku me njė gotė verė tė zonės.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi