Gjurmėve tė qyteteve tė fundosura

Shko poshtė

Gjurmėve tė qyteteve tė fundosura

Mesazh nga Andi prej 2015-03-28, 23:49

A ka prova shkencore, pėrveē Atlantidės sė Platonit, pėr shkatėrrimin e ndonjė pjese tė madhe tė tokės apo ndonjė ishulli, nė historinė e njerėzimit.
"Nė vitin 1969, hulumtues detarė amerikan nė afėrsi tė Ishullit Bahamas, Andros, gjetėn mbeturinat e njė muri dhe shtyllave gjigante".
Gjurmėt e anijeve tė fundosura ekzistojnė nė tė gjitha pjesėt e botės dhe kjo e ka shpjegimin e vet: nga epoka e fundit e akullit (rreth 7000 vjet p.e.s.) shtresa e shkrirė e akullit qė e mbulonte njė pjesė tė madhe tė Evropės, e rriti nivelin e detit pėr plotė 200 metra. Kėshtu, deti nė pjesėt mė tė ulta bregdetare vėrshoi dhe fundosi qytetėrimet dhe banorėt e tyre. Britania e Madhe atėbotė, akoma nuk ishte ishull, nė vend tė detit Baltik ishte tokė, ndėrsa lumi Temza ishte degė e Rajnės, gadishulli Apenin ishte lidhur me rrip toke me Afrikėn veriore.
Tė gjitha kėto regjione tė vėrshuara kanė diēka tė pėrbashkėt. Mirėpo, Atlantida sipas Platonit, gjendej larg nė oqean. "Prej aty, shkruante ai, mund tė lundrohej nė ishuj tė tjerė, si dhe bregun e shtrirė tė pėrtejm".
Ata ishuj "tė tjerė" besohet tė jenė Karaibet dhe Bahamet, ndėrsa "bregu i shtrirė i pėrtejm" Amerika veriore.
Sipas kėsaj, Atlantida gjendej mes Amerikės dhe Evropės, ku sot gjenden Ishujt Azore.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi