Procesi i shkatėrrimit tė Universit ka nisur

Shko poshtė

Procesi i shkatėrrimit tė Universit ka nisur

Mesazh nga Andi prej 2015-03-25, 22:57Universi ėshtė drejt fundit. Ky fund ėshtė i pashmangshėm dhe s’ka asgjė qė dora e njeriut mund tė bėjė pėr ta parandaluar.

Deri kėtu thuajse i gjithė komuniteti i shkencėtarėve tė bie dakort. Ajo qė ndan nė disa grupe ėshtė koha kur dhe si do tė mbėrrijė ky fund.

Pėr disa ky proces nuk ka nisur ende, pėr tė tjerė procesi ka nisur dhe fundi i asaj qė njohim e shohim ėshtė mė afėr nga sa mendohej.

Njė studim i ri thotė se pėrshpejtimi i pėrhapjes sė universit dhe rritja e pranisė sė asaj qė njihet si “materia e zezė” (forcė misterioze qė tregon se si pėrhapet e zgjerohet universi, qė askush nuk mund tė thotė me siguri se ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė) tregojnė qė brenda dhjetra miliardė vitesh, galaksitė do fillojnė tė pėrplasen me njėra-tjetrėn.

Pikėrisht ky do tė jetė edhe fillimi i fundit tė pashmangshėm. Pėr njė njeri dhjetra miliarde vite janė shumė, shumė mė shumė, por pėr ‘kohėmatėsin’ kozmik kjo periudhė cilėsohet si relativisht e shkurtėr.

Teoria e hedhur ėshtė vepėr e njė studimi tė njė grupi shkencėtarėsh britanikė dhe amerikanė. Studimi ėshtė publikuar nė “phys.org” dhe grupi i shkencėtarėve thotė se po pėrpiqet tė sigurojė mė shumė tė dhėna pėr tė dalė me njė datė mė tė saktė pėr fundin e universit.

Askush nuk e di me siguri se si do tė mbėrrijė ky fund. Tri janė teoritė kryesore; pėrthithja e madhe, ngrica e madhe dhe shkėrrmoqja e madhe.

E para thotė se nė fund graviteti do tė jetė aq i fortė sa universi do tė ndalojė pėrhapjen e tij dhe do nisė procesi i anasjelltė; pėrthithja qė do tė shoqėrohet me pėrplasje galaksish, yjesh e planetesh.

Teoria e dytė thotė se materiet nuk do tė shpėrbėhen, por pėrhapja me shpejtėsi e universit do tė rrisė radiacionin duke i dhėnė fund jetės.

Teoria e tretė shkon nė kah tė kundėrt me teorinė e parė. Sipas kėsaj teorie, qė ka edhe mbėshtetėsit mė tė mėdhenj, kur pėrhapja e universit tė jetė mė e fortė se forca e gravitetit, atėherė galaksitė, yjet dhe planetet do tė humbasin ekuilibrat qė i mbajnė duke pėrfunduar nė njė kaos tė vėrtetė.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi