Alarmi i NASA-s: Dielli fillon tė zbehet

Shko poshtė

Alarmi i NASA-s: Dielli fillon tė zbehet

Mesazh nga Andi prej 2015-03-21, 14:28Dy fusha tė mėdha gri janė duke u zgjeruar nė polet e diellit dhe kėrcėnojnė tė shuajnė yllin pa tė cilin jeta nė tokė do tė ishte e pamundur.

Sipas NASA-s, e cila shpėrndarė imazhe shokuese mbi fenomenin,errėsira do tė mbulonte pothuajse 10% tė sipėrfaqes sė diellit, sipėrfaqja mė e madhe e regjistruar ndonjėherė nė historinė e vėzhgimeve diellore. Madhėsitė e “vrimave kurorė” janė mbresėlėnėse.

Vrima mė e madhe ėshtė pozicionuar nė polin jugor tė yllit dhe mbulon tė paktėn 8% tė sipėrfaqes totale tė Diellit, rreth 230.000.000.000 km: ēfarė e bėn atė njė nga zonat mė tė gjera tė vėrejtura ndonjėherė nga shkencėtarėt.

Ndėrsa vrima mė e vogėl, ėshtė e vendosur nė anėn tjetėr tė polit dhe ka njė formė mė tė zgjatur: do tė mbulonte pėrafėrsisht 0,16% tė sipėrfaqes diellore.

E nėse dielli shuhet? A duhet tė shqetėsohemi? “Tė ashtuquajturat ‘vrima kurorė’ janė fusha nė tė cilat kurora e diellit ėshtė e errėt, temperaturat janė mė tė ulėta nė zonat pėrreth dhe plazma ka njė dendėsi mė tė ulėt. Ato mund tė krijojnė stuhi diellore qė mund tė ndikojnė edhe nė Tokė”, konfirmoi NASA. Sipas ekspertėve, “era diellore” ēlirohet vazhdimisht por bėhet mė e fortė kur shfaqen “vrimat e zeza”.

Kjo mund tė pėrbėjė njė rrezik pėr planetin tonė: shkarkimi i grimcave diellore mund tė jetė vdekjeprurės. Pėr fat tė mirė, megjithatė, atmosfera vepron si njė mburojė mbrojtėse, dhe kur dielli “njolloset” rrezikohet vetėm njė shtim i “agimeve polare”.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi