Evropa po pėrgatitet pėr ērregullimet nga eklipsi djellit

Shko poshtė

Evropa po pėrgatitet pėr ērregullimet nga eklipsi djellit

Mesazh nga Andi prej 2015-03-17, 20:52Operatorė elektrikė evropianė po pėrgatiten pėr ērregullimet eventuale nė furnizimin me rrymė elektrike qė do tė mund tė ndodhin premten si pasojė e zėnies sė Diellit (eklipsit) dhe qė ka bėjė me rrymėn qė vjen nga energjia solar.

Operatorė nga kontinenti po pėrforcojnė ekipet nė mėnyrė qė amvisėritė tė mos mbesin pa rrymė, raporton AFP.

"Rreziku nga ky incident nuk mund tė pėrjashtohet krejtėsisht", ka tėrhequr vėrejtjen kohė mė parė Rrjeti evropian i transmetimeve tė sistemeve tė energjisė elektrike (ENTSO), sepse tani me anė tė Diellit prodhohet rrymė elektrike 100 herė mė shumė se sa nė vitin 1999, nė eklipsin e fundit nė Evropė.

Zėnia e Diellit fillon nė orėn 9:40h dhe do tė zgjasė deri nė orėn 11:58h nė ditėn e premte.
Zėnia maksimale e Diellit do tė ndodhė nė orėn 10:48h.
Kjo zėnie e Diellit do tė jetė zėnia “totale” mė e madhe nė Evropė nga ajo e vitit 1999.

Zėnia totale do tė shihet nėpėr pjesėt veriore tė Evropės, ndėrsa nė Kosovė do tė vėrehet njė zėnie e pjesshme e Diellit.

Njė zėnie tjetėr e Diellit nė vendin tonė do tė ndodhė nė korrikun e vitit 2020.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi