Fli Shqiptare

Shko poshtė

Fli Shqiptare

Mesazh nga Andi prej 2015-03-15, 16:24

Permbajtja per 4-5 persona;

Per brumin duhet: 1 kg miell,
3-4 gota uje, kripe,
Per masen duhet: 200 gr gjalpe,
2 filxhane eaji ajke, 3 luge vaj.

Pergatitja
Ne nje ene hidhet miell, kripe, uje i ftohte dhe perzihen ne nje brume te holle si per petulla. Ne nje ene tjeter shkrihet gjalpe, ajke, vaj dhe qumesht, perzihet masa e krijuar derisa te gjithe permbajtesit te jene shkrire ne nje mase te vetme, Lyhet tepsia me yndyre dhe me nje luge merret brumi i holle dhe hidhet nga cepi i tepsise deri afer mesit dhe krijohen rrathe te cilat mbulojne gjithe tepsine. Mesi i cili eshte bosh mbushet me rrathe paralele . Gjithe siperfaqja lyhet me masen e pergatitur dhe futet ne furren e ngrohur. Kjo piqet per 3-5 minuta. Nxirret nga furra per te vazhduar me rendin tjeter. Brumi i holle tashme hidhet ne te njejten menyre por midis dy rratheve derisa te jete mbuluar e gjithe tepsia. Perseri lyhet me masen dhe piqet per 3-5 minuta. Kjo procedure vazhdon derisa te mbushet tepsia. Flia lihet te ftohet per 10 minuta dhe serviret me kos, djathe ose mjalte.
Ju befte mire

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9481

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi