Byrek me pulė dhe djathė

Shko poshtė

Byrek me pulė dhe djathė

Mesazh nga Andi prej 2015-03-15, 15:58Pėrbėrėsit

* 1/2 kg petė tė gatshme e 1 pulė (1,5 kg)
* 4-5 vezė
* 1/2 kg qepė tė thata
* 1 filxhan ēaji djathė kaēkavall tė grirė
* 1/2 filxhan ēaji qumėsht
* 1 filxhan ēaji margarinė tė shkrirė e kripė e piper

Pėrgatitja

1. Lani pulėn dhe ziejeni nė njė tenxhere me ujė tė valuar dhe kripė. Hiqni shkumėn e formuar gjatė zierjes dhe shtoni nė tenxhere qepėt e prera nė feta ė holla. Lėreni pulėn dhe qepėt tė ziejnė mirė derisa tė mbeten me rreth 1 1/2 filxhan lėng.

2. Pasi tė jetė gati, hiqeni pulėn nga tenxherja dhe lėreni tė ftohet pak. Pastrojeni nga lėkura dhe kocka dhe prijeni mishin nė copa tė vogla.

3. Ndėrkohė lėrini qepėt tė vazhdojnė tė ziejnė, derisa tė bėhen si qull. Shtoni nė tenxhere qumėshtin dhe lėrini tė ziejnė pėr akoma 5 min.

4. Hiqeni tenxheren nga zjarri, hidhni djathin dhe copat e pulės dhe pėrzieni mirė. Rrihni lehtė vezėt me pirun dhe shtojini nė masėn me pulė. Rregullojeni masėn me pak kripė e piper.

5. Nė njė tepsi tė lyer me gjalpė shtroni 5-6 petė, duke i lyer njė nga njė me margarinė tė shkrirė. Hidhni mbushjen dhe kthejini pėr nga brenda anėt e petėve. Nga lart shtroni petėt e mbetura tė lyera njė e nga njė me margarinė tė shkrirė.

6. Prisni anėt e petėve tė sipėrme qė dalin jashtė tepsi sė, spėrkateni byrekun me pak gjalpė dhe pak ujė. Piqeni nė furrė me zjarr mesatar pėr rreth 1 orė.

7. Pasi tė jetė gati, lėreni tė ftohet pak, prijeni dhe servireni.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9481

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi