Pas vullkanit, njė ishull i ri nė jug tė Paqėsorit

Shko poshtė

Pas vullkanit, njė ishull i ri nė jug tė Paqėsorit

Mesazh nga Andi prej 2015-03-13, 09:16Njė vullkan nėnujor nė jug tė Paqėsorit ka lėnė pas shpėrthimit njė ishull tė ri tė formuar nė Tonga. Ishulli, i cili ėshtė 500 metra i gjatė, ėshtė formuar nga shpėrthimi i vullkanit Hunga Tonga, qė nisi prej dhjetorit tė vitit tė kaluar, dhe ndodhet 45 km nė veriperėndim tė kryeqytetit tė Tongas, Nuku’alofa.Njė shkencėtar tha se ishulli pritet tė jetė shumė i paqėndrueshėm dhe tepėr i rrezikshėm pėr vizitorėt. Vullkani, emri i plotė i tė cilit ėshtė Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, shpėrtheu pėr herė tė dytė gjatė 5 viteve tė fundit.
Pamjet filmike tė marra nga njė varkė, qindra metra larg vullkanit, tregojnė shtėllunga gazi qė dalin nga deti dhe ngrihen me shpejtėsi nė ajėr.Ndėrsa pamjet satelitore tregojnė pamjet e formacioneve shkėmbore vetėm pak ditė pas shpėrthimit tė vullkanit dhe pas pėrfundimit tė tij njė krater tepėr tė madh nė formė rrethore.
Njė rezident i ishullit kryesor tė Tongas ka marrė pamje tė jashtėzakonshme nga ishulli i ri, edhe duke rrezikuar pėr tė zbritur nė sipėrfaqen e tij.Gianpiero Orbassano, i cili ėshtė pronar i njė hoteli nė Tonga, udhėtoi drejt ishullit me dy miq tė tij dhe tha se sė shpejti do tė bėnte njė tjetėr udhėtim.


_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi