Kazakistan : Valė e re e sėmundjes misterioze tė gjumit

Shko poshtė

Kazakistan : Valė e re e sėmundjes misterioze tė gjumit

Mesazh nga Andi prej 2015-03-13, 08:26Nė fshatin Kalac i njohur si “Lugina e fjetur” nė Kazakistan janė regjistruar raste tė reja tė sėmundjeve tė pashpjegueshme.

Njerėzit pėrnjėherė kanė rėnė nė ėndrra tė thella e disa nga
banorėt e fshatit kanė fjetur nga gjashtė ditė, pa ndėrprerė. Pas kėsaj janė zgjuar dhe mė nuk iu ėshtė kujtuar asgjė.
"Vala e e nėntė e kėsaj sėmundjeje tė ēuditshme ka filluar:, tha Amanbek Kalzhanov , shefi i administratės sė qarkut Yesil, raporton rt.com.
“Gjithsej janė 120 njerėz tė sėmurė, ndėrsa dje janė regjistruar dy raste tė reja”, ka thėnė Amanbek.
Situata ėshtė nėn kontroll tė plotė, ndėrsa spitali dhe shkolla funksionojnė normalisht.
Rasti i parė i " epidemisė pėrgjumur ", ėshtė regjistruar nė mars 2013 , dhe deri tani ēdo familje nė fshat ka dikė nga kushėrinjtė ose miq I cili ka fjetur pas asnjė arsye.
Profesori Leonid Rikhvanov nga Departamenti i Gjeologjisė dhe Sizmologjisė ka deklaruar se minierat janė fajtore pėr simptomat e ēuditshme tek banorėt.
“Pėr shkak se nėn dheun e minierave janė krijuar hapėsira qė ngadalė mbushen me ujė i cili ngadalė rritet dhe shtyn xhepat e gazit nė sipėrfaqe. Radoni ka efekt toksik i cili i shtyn njerėzit tė jenė ngjashėm si nė ėndėrr, ku pastaj me tė vėrtetė bien nė gjumė”.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi