Shkenca thotė qė karizmatik mund tė bėhesh. Ja 9 strategji

Shko poshtė

Shkenca thotė qė karizmatik mund tė bėhesh. Ja 9 strategji

Mesazh nga Andi prej 2015-03-06, 22:58

Sot gjithmonė e mė shumė shohim sa e rėndėsishme ėshtė karizma pėr tė ēarė nė jetė, pėr tė qenė njė mik dhe njė koleg i vlerėsuar. Shpesh e quajmė si njė cilėsi tė brendshme tė njerėzve, por shkenca thotė qė ka mėnyra pėr ta mėsuar atė. Ja nėntė opsionet:Pėrdor fjalė qė i kuptojnė njerėzit

Nė librin e tij “Why Presidents Succeed”, psikologu Dean Keith Simonton i Universitetit tė Californias tė Davis thotė qė ata qė shquhen pėr komunikim pėrdorin gjuhė tė thjeshtė. Presidentėt mė karizmatikė arrijnė njė komunikim emocional me njerėzit duke u folur stomakut tė tyre, jo trurit.”

Shprehi ndjenjat

“Personat karizmatikė i shprehin ndjenjat spontanisht dhe sinqerisht”, thotė psikologu Ronald E. Riggio i Claremont McKenna College. “Kjo i lejon ata tė ndikojnė emocionet e tė tjerėve. Quhet ngjitja e emocioneve, ose prirja pėr tė imituar shprehje”. Kėshtu qė nėse ti je shumė i emocionuar pėr diēka, tė tjerėt do e kapin atė emocion, gjithashtu.

Fol pėr potencialin tėnd, bėn mė shumė pėrshtypje sesa tė flasėsh pėr arritjet

Njė studim i universiteteve Stanford-Harvard cituar sė fundmi nė Marginal Revolution thotė qė nuk janė rezultatet ato qė tėrheqin vėmendjen e njerėzve, por potenciali i perceptuar pėr atė person. “Kjo pasiguri qė vjen me potencialin pėrfshin mė shumė sesa tė mendosh pėr diēka qė dihet tashmė”, shkruajnė autorėt.

Ec me tė njėjtin hap me tė tjerėt, ata do mendojnė qė je miqėsor

Nė njė studim tė Durham University, studentėve iu shfaqėn video tė 26 studentėve tė tjerė duke ecur, disa me hapa tė mėdhenj, disa me hapa mė tė vegjėl. Duheshin vetėm pak hapa pėr tė dhėnė njė ide pėr personalitetin. Studentėt i quajtėn ata me hapa tė mėdhenj ekstrovert dhe tė guximshėm, ndėrsa tė tjerėt u panė si neurotikė. Njė studim i Universitetit tė Illinois nė Urbana-Champaign pėr shpejtėsinė e ecjes, zbuloi qė djemtė qė ecin me tė njėjtin ritėm si vajza qė kanė pranė, e pėlqejnė atė.

Mbaji krahėt dhe gjoksin hapur pėr tė treguar qė i mirėpret njerėzit

Specialistėt e gjuhės sė trupit bien dakord qė pozicioni i trupit bėrtet mė shumė sesa fjalėt. Po t’i mbash duart e zhytura nė xhep dhe shpatullat tė mbledhura nga brenda, dėrgon sinjale qė nuk je i interesuar, por tė flasėsh me duar dhe tė qėndrosh me kraharoin para, tregon qė je i arritshėm.

Mbaj njė qen me vete, tė bėn tė dukesh tip qė kujdesesh

Nė njė eksperiment tė Universitetit tė Michigan-it t, gratė lexonin histori me vizatime pėr burrat. Sa herė qė historia kishte njė person me qen, gratė i vlerėsonin ata me njė koeficient jetėgjatė tėrheqjeje. Kėrkuesit pėrfundojnė qė, tė kesh njė qen tregon qė je tip qė kujdesesh dhe i aftė pėr angazhime afatgjata. Gjithashtu tė bėn tė dukesh mė i qetė, i afrueshėm dhe i lumtur.

Qesh shumė

Nė dy eksperimente, kėrkuesit nė Zvicėr ekzaminuan marrėdhėnien ndėrmjet tėrheqjes dhe qeshjes. Ata gjetėn qė sa mė fort qesh, aq mė tėrheqėse duket fytyra. Nė tė vėrtetė, njė shprehje fytyre e lumtur kompensonte mungesėn e faktorit tėrheqės.

Bėji njerėzit tė flasin pėr vete

Sipas njė studimi tė bėrė nė Harvard, tė flasėsh pėr veten stimulon tė njėjtat zona truri qė stimulon seksi ose njė vakt i mirė. “Aktivizimi i kėtij sistemi kur flet pėr veten tregon qė hapja e vetes…mund tė jetė njė kėnaqėsi e padiskutueshme”, raporton Scientific American. Dhe kur njerėzit flasin pėr pėrvojat e tyre, ata bėhen mė tė dobėt ndaj njėri tjetrit dhe kur ndodh kjo formojnė marrėdhėnie sociale dhe kontribuojnė nė mirėqenien e tjetrit.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi