Vajzat e bukura nuk hanė! / Histori e tmerrshme !!!

Shko poshtė

Vajzat e bukura nuk hanė! / Histori e tmerrshme !!!

Mesazh nga Andi prej 2015-02-28, 19:38Njė adoleshente, e cila ka vuajtur nga anoreksia pasi u fiksua pas fotove nga ‘Thinspiration’ nė Instagram, ka treguar se si pėrdorimi i mediave sociale  e ēoi atė drejt vetėvrasjes duke mos ngrėnė bukė.

India Edmonds, 17 vjeēe ka  zhvilluar njė ērregullim tė tė ushqyerit nė moshėn 14  vjeēe, pasi u  fiksua duke e
krahasuar veten me modele  tė famshme si Cara Delevingne dhe Alexa Chung, ashtu si fėmijėt dhe adoleshentėt e tjerė anoreksik.
Investigimi ėshtė publikuar nga Mirror Online, e cila zbuloi se si  fėmijėt edhe tė moshės 10 vjeē  komunikojnė fshehurazi nėpėrmjet faqes, ndajnė  kėshilla si tė humbasin peshė dhe rrinė pa ngrėnė pėr ditė tė tėra, pa dijeninė e prindėrve tė tyre.
India ishte vetėm 14 vjeēe kur ajo  u fut nė Instagram dhe filloi  ta pėrdorur atė pėr tė gjetur atė qė  njihet si ‘thinspiration’ – imazhet e femrave tepėr tė dobėta qė pėrdoren pėr tė frymėzuar ata qė duan tė bien nė peshė.
“Ēdo njeri nė shkollėn time kishte njė llogari nė Instagram”  thotė India pėr  Mirror Online. “ Vajzat postonin foto dhe unė gjithnjė mendoja se ato dukeshin mė tė dobta dhe tė bukura sesa unė”.
Nė krye tė njė dietė tė rreptė, India ndoqi njė regjim rraskapitės, i cili pėrfshinte tre orė nė palestėr dhe pishinė.
Pas gjashtė muajsh tė diet dhe duke marrė kėshilla nga vuajtės tė tjerė nė Instagram, India pėrfundoi duke u kthyer nė kockė e lėkurė. Ajo  humbi ndjenjat nė shtėpi dhe nėna e saj e ēoi nė spital.
Pavarėsisht se dukej si njė skelet, India nuk e kishte kuptuar se ajo ishte anoreksike  deri nė atė moment.
Ajo tha: “Unė  shikoja selfie-t e mia dhe mendoja se dukesha goxha bukur, por nė tė vėrtetė isha kthyer nė skelet. Unė dukesha sikur isha  duke vdekur.”.
India kaloi shtatė muaj nė spital nga marsi i viti 2013  deri  ne shtator 2013,  tre muaj prej tė cilėve ajo ishte e detyruar tė ushqehej pėrmes njė tubi.
Investigimi i Mirror zbuloi se janė qindra fėmijė nė botė,  tė cilėt pėrdorin Instagramin  pėr tė ndarė kėshill  pro-anoreksike duke iu shpėtuar syrit tė tė rriturve.
Rrjeti sekret i fėmijėve, me pjesėtarė tė moshave 10 ose 12 vjeē, e quan veten “ushtria e ērregullimeve nė tė ngrėnė”.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi