Pse na tėrheqė gjithmonė njeriu i gabuar

Shko poshtė

Pse na tėrheqė gjithmonė njeriu i gabuar

Mesazh nga Andi prej 2015-02-23, 08:36Tėrheqje , e ashtuquajtura dashuri nė shikim tė parė , nuk ndodh rastėsisht ! Besoni apo jo , ne jemi tashmė tė predispozuar pėr atė lloj personi pėr shkak tė njė lidhje tė pandėrgjegjshme nė pėrvojėn tonė tė fėmijėrisė .

Por ēfarė ėshtė ajo ? Secili prej nesh ka njė jetė pa ndjenja paralele qė fillon qė nė lindje dhe shpesh ėshtė e
manifestuar nė jetėn e vėrtetė qė ndikon nė zgjedhjet tona .
Duke filluar nga vitin i tretė i jetės , gjurmėt tona tė tė pandėrgjegjshmes janė tė pėrcaktuara nga pėrvoja e fėmijėrisė , mbi tė cilat ėshtė krijuar dhe strukturuar e ndėrgjegjshmja te ēdo person , gjė e cila do tė jetė modulator pėr tė gjitha marrėdhėniet dhe dashuritė qė do tė krijohen nė rrjedhėn e jetės.
Kush na pėlqen , atėherė , ai qė i pėrshtatet nė mėnyrė tė pėrkryer me pėrvojat tona ( trauma , rrethanat , situatat , negative apo pozitive ) .
Me fjalė tė tjera , ne jemi tė tėrhequr nga ata qė hyjnė nė rezonancė me fėmijėn qė ka gjurmuar qytetin tonė tė pandėrgjegjshmen tonė . Ky kusht , pra , ėshtė i shtyrė nga marrėdhėnia e parė e dashurisė – traumatike ose jo – tė jetės tonė , njė me nėnėn tonė apo babain .
Njė tė dashur nė jetėn e tė rriturve , atėherė , do tė jetė gjithmonė i krahasueshėm me prindin tuaj , megjithatė nė realitet , , kjo mbivendosje nuk pėrputhet me babain ose nėnėn e tuaj tė vėrtetė , por imazhet qė kemi krijuar ne janė ndjenjat ( pėrsėri pėr shkak tė njė pėrvojė tė fėmijėrisė ) .
Si ėshtė e mundur qė shkakton kėtė proēes ? Si mund tė ndikojė njė pėrjetim fėmijėrie pėr zgjedhjen e njė partneri ?
Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė , ne shpresojmė , nė tė vėrtetė , qė ai person do tė na ndihmojė pėr tė shėruar plagėt e sė kaluarės dhe pėr tė mbushur boshllėqet qė prindėrit tanė kanė krijuar tek ne .
A keni dėgjuar ndonjėherė pėr ” Kompleksi Edipit ” ?
Nė rrjedhėn e zhvillimit psikoseksual tė fėmijės , prindi i seksit tė kundėrt ėshtė objekti i parė i dashuris dhe si rezultat fėmija pėr tė marrė vėmendjen e tij do tė duhet tė identifikohen me prindin e tė njėjtit seks . Nėse marrėdhėnia me prindin nuk ka qenė mjaft e kėnaqshme pėr fėmijėn ,atėherė kur tė rritet,do tė kėrkoj njė partnerė si zėvendėsues simbolik pėr tė pėrfaqėsuar atė .
Nė kėtė pikė … i cili ėshtė partneri juaj ideal ?
Ne e kuptojmė , se jemi gjithmonė nė kėrkim tė njė personi i cili mishėron nėnėn apo babain ideal , nė njė pėrpjekje tė pandėrgjegjshme pėr tė kėnaqur kėtė nevojė nė fėmijėrin e tyre tė dashurisė sė munguar e tė frustruar , dhe kjo ndodh shumė shpesh , ju do tė shikoni pėr njė partner qė paraqet karakteristikat negative tė shoqėrisė mėmė , me qėllim tė ndryshuar atė pa ndjenja kėshtu qė mund tė rijetojė tė kaluarėn. duke u pėrpjekur pėr tė shėruar disa nga plagėt qė ka pasur nė njė fėmijėri traumatike .
Pa ndjenja , me pak fjalė , kėrkimet pėr tė tėrė rikrijuar situata tė fėmijėrisė nė pėrpjekje pėr tė zgjidhur problemet .
Pėr shkak tė kėtyre proceseve tė pavetėdijshme mendore ne do tė gjejmė , pėr shembull , gruaja qė ka vuajtur nga mungesa e tė atit ( fizikisht ose emocionalisht tė largėt ) , njė qėndrim pėr tė cilin tek partnerėt do tė kėrkojnė njė zėvendėsues tė babait , pėrcaktimin nė zgjedhjen e tyre tė meshkujve qė zotėrojnė dhe karakteristikat autoritare qė tė pėrcjellė siguri dhe fuqi . Ju do tė bini nė dashuri me burra pak tė pėrgjegjshm dhe tė vėshtirė mė shumė se sa tė pranishėm , pikėrisht si prind tė vėrtetė , gjithmonė me dėshirėn e pandėrgjegjshme pėr tė ndryshuar dhe pėr tė mbushur trauma tė fėmijėrisė si mungesa e babait .
Pėr tė qenė nė gjendje pėr tė gjetur partnerin ideal dhe pė tė mos u tėrhequr nga njeriu i gabuar , do tė ishte e nevojshme qė tė fshini disa situata traumatike tė pėrjetuara gjatė fėmijėrisė , nė kėtė mėnyrė ju do tė mėsoni tė jetoni marrėdhėniet e ēiftit nė njė mėnyrė natyrore , tė shėndetshme dhe tė lirė tė pa kondicionuar .
Psikologu mund tė ndihmojė nė kapėrcimin e traumave tė kaluara .

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9453

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi