Gjendet ēelėsi i misterit tė Trekėndėshit tė Bermudės (foto)

Shko poshtė

Gjendet ēelėsi i misterit tė Trekėndėshit tė Bermudės (foto)

Mesazh nga Andi prej 2015-02-22, 11:24Nė korrik, studiuesit siberianė zbuluan njė krater tė madh nė Gadishullin Yamal, qė ndryshe mund tė quhet “fundi i botės”. Mė vonė, dy kratere tė tjera u gjetėn, njė nė zonėn Taz, dhe njė tjetėr nė Gadishullin Taymyr. Origjina e tyre mbetet ende njė mister.
Shkencėtarėt rusė raportuan nė revistėn “Nature” se, lirimi i gazrave shpėrthyes tė bllokuar, tė quajtur metan, kishte gjasa qė tė krijonte kėto gropa tė mėdha. Ky konkluzion u arrit pasi u provua qė, ajri pranė kraterit pėrmbante pėrqendrime jashtėzakonisht tė larta tė metanit, thanė ata.Por tani, shkencėtarėt kanė shkuar edhe mė tej, duke sugjeruar se metani mund tė jetė pėrgjegjės pėr zhdukjet e anijeve dhe avionėve nėn rrethana misterioze nė Bermuda. Trekėndėshi i Bermudės ėshtė njė zonė qė thonė se ekziston nė Oqeanin e Atlantikut tė Veriut nė mes tė Bermudės, Floridės dhe Porto Rikos. Por shumė tė tjerė e kundėrshtojnė ekzistencėn e tij.Pa marrė parasysh nėse Bermuda ekziston, ideja e ēlirimit tė gazit metan mund tė bėjė qė anijet tė zhyten nėn ujė, thonė shkencėtarėt. Metani ėshtė zakonisht i ngurtė nėn presionet dėrrmuese tė detit tė thellė, por substanca mund tė shkėputet dhe tė formojė flluska gazi qė ngrihen nė sipėrfaqe.VIDEO


_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi