Kalendari Maya ''shtyn'' fundi i botės?!

Shko poshtė

Kalendari Maya ''shtyn'' fundi i botės?!

Mesazh nga Andi prej 2010-10-21, 21:21

LONDĖR- Dijetarėt qė merren me kulturėn Maja kanė shtyrė ''profecinė'' e fundit tė botės, ēka sipas tyre nuk do tė jetė nė 2012-n, por nė 2015-n duke sjellė kėshtu njė lajm tė mirė pėr ata qė i frikėsoheshin apokalipsit tė pas dy viteve.
Kėta dijetarė kanė pėrllogaritur tashmė se fundi i botės nuk do tė jetė mė 12 dhjetor 2012, por mė 3 shtator 2015.
Ky rishikim, i botuar si kapitull mė vete nė librin ''Kalendarė dhe Vite: Astronomia dhe Koha nė Antikitet dhe Mesjetė'', argumenton se pėrllogaritjet pėr kalendarin Maja janė tė gabuara.
Rishikimi pėrkon me librin e ri tė Fritz Barnkopf me titull ''Do tė vdesim tė gjithė nė 2015-n''.
Problemi u zbulua kur kėrkuesit vunė re se kalendari Maja ishte kalkuluar gabim nga i ashtuquajturi ''konstantja GMT'', thėnė ndryshe germat e para tė mbiemrave tė tre kėrkuesve tė parė tė kėtij kalendari.

_________________
>> Be Safe With The Best Or Die Like The Rest !!
avatar
Andi
WebMaster
WebMaster

Online
Offline

Male
Numri i postimeve : 3930
Age : 30
Vendodhja : Nuk e di
Koha e lire : Para pc,xhiro,qef
Puna : Universitet
Registration date : 25/06/2007
<b>Popullariteti </b> Popullariteti : 65
<b>Kredite</b> Kredite : 9515

Shiko profilin e anėtarit http://www.hapsirajuaj.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi